Yayında :
SALİHLİ TV HABER BÜLTENİ
 
 
Salihli TV Haber Bültenini izliyorsunuz. Salihli TV iletişim telefon numarası 0544 373 56 12... Salihli'nin ilk web televizyonu Salihli TV'yi izlemek için CANLI İZLE yazan yeri tıklamanız ve sesi açmanız yeterli...                  
 

Balıkçılar umduklarını bulamadılar

 

Su ürünlerinde avlanma sezonunun başlamasının ardından balıkçılar, ege bölgesinin can damarlarından biri olan Marmara Gölü'nden( Gölmarmara),avlanmaya başladılar. Salihli’ye bağlı ve yasa gereği Mahalleye dönüştürülen Tekelioğlu Köyü’nde bulunan balık haline beklenen oranda balık gelmeyince hem balıkçılar hem de vatandaşlar hüsran yaşadı.

Sınırlı Sorumlu Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Üretim ve Değerlendirme Kooperatifi Başkanı Mehmet Altınova, kuraklık nedeniyle Gölün doluluk oranı yüzde 25.08’e kadar düşmesinden endişe duyduklarını belirterek,”Göl de suyun her geçen gün çekilmesi balık üretiminin de azalmasına neden olmaktadır. Geçimini balıktan sağlayan balıkçıların çoğu avlanmaya henüz çıkmadılar. Balık haline günlük ortalama 200 ile 400 kilo gram balık gelmektedir” dedi.

“Göle açılanlar balıkçılar günlük ortalama 200 ile 400 kilogram arasında balık yakalıyorlar”

Sınırlı Sorumlu Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Üretim ve Değerlendirme Kooperatifi Başkanı Mehmet Altınova,”Avlanma sezonunun henüz başında olmamıza rağmen şu ana kadar beklenen oranda balık elde edilemedik. Kooperatif üyesi olup ta geçimini balıkçılık yaparak sağlayan arkadaşlarımız henüz göle açılmadılar. Göle açılanlar ise günlük ortalama 200 ile 400 kilogram arasında balık yakalıyorlar. Yakaladıkları balıkları kooperatif binamıza getiriyor. Burada hemen hemen her gün alıcı var. Gerek vatandaş, gerekse balık satıcıları buraya geliyor ve gölden çıkan balıkları hemen alıp gidiyor dedi.

“Göldeki su seviyesinin çekilmesi devam ederse balıkçılık sektörü tamamıyla çöker”

Tekelioğlu Köyü eski Muhtarı Ali Şener,” Ege bölgesinin can damarlarından biri olan Marmara Gölünde( Gölmarmara), kuraklık nedeniyle doluluk oranının yüzde 25.08’e kadar düşmesi ve

Yatağının sürekli uzaklaşmasından endişe duyuyoruz. Tepeli pelikan, küçük akbalıkçıl, kaşıkçı, kuğu, boz kaz, boz ördek, yeşilbaş, çıkrıkçın, elmabaş patka, sakarmeke, uzunbacak ve küçük karabatak gibi kuş türleri de dâhil 20.000’den fazla su kuşuna ev sahipliği yapmakta Marmara Gölü’nde çok sayıda balık türü yaşamaktadır. Geçen yıl ortalama olarak 300 tona yakın balık avlandı. Bu yıl henüz sezonun başında olmamıza rağmen beklenen oranda balık elde edilemedi. Göldeki su seviyesinin çekilmesi böyle devam ederse balıkçılık sektörü tamamıyla çöker” dedi.

 
Tarih       : 04 Temmuz 2018
 
 

 

www.salihlitv.com

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2018 

 
 

RadyoTelekom