Yayında :
RELAX TİME
 
 
Salihli TV Haber Bültenini izliyorsunuz. Salihli TV iletişim telefon numarası 0544 373 56 12... Salihli'nin ilk web televizyonu Salihli TV'yi izlemek için CANLI İZLE yazan yeri tıklamanız ve sesi açmanız yeterli...                  
 

Manisa'da, Filistin için yürüyüş

 

Manisa'da teravih namazından çıkan vatandaşlar, ABD'nin, İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasını ve İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik saldırısını protesto ederek yürüyüş yaptı.

ABDnin İsrail Büyükelçiliğini Tel Avivden Kudüse taşınmasının ardından yaşanan olaylarda, İsrail askerlerinin birçok Filistinliyi öldürmesi ve binlerce Filistinliyi yaralamasını protesto etmek için Manisa Sivil Dayanışma Platformu öncülüğünde Manisalılar teravih namazının ardından yürüyüş düzenlendi. Şehzadeler ilçesindeki tarihi Hatuniye Camiinde kılınan teravi namazının ardından caminin avlusunda toplanan yaklaşık 300 kişilik grup Kudüs özgür olana denk ayaktayız pankartının arkasında yürüyüş yaptı. Yürüyüşe Şehzadeler Belediye Başkanı AK Partili Ömer Faruk Çelik, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, sivil toplum örgütleri, sendika temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Yaklaşık 300 kişilik grup Doğu Caddesi üzerinden ellerinde Kudüs ümmetin kalbidir, Katil ABD Ortadoğudan defol, Kudüs İslamın namusudur dövizleriyle birlikte tekbir sesleri eşliğinde 15 Temmuz Demokrasi Meydanına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında grup Kahrolsun İsrail, Manisa ayakta Filistinin yanında ve Filistin halkı yalnız değildir sloganları attı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanında sonlanan yürüyüş ardından kurulan sahnede Manisa Sivil Dayanışma Platformu Dönem Sözcüsü Eğitim Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner açıklama yaptı. 

İsrailin Filistinde insanlık suçu işlediğini ifade eden Şube Başkanı Öner, "Gazzede barışçıl gösteri düzenleyen Filistinli kardeşlerimize saldırarak 60ın üzerinde kardeşimizi katleden, 2 bin 270in üzerinde kardeşimizi ise yaralayan katil İsraili şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. ABD ise İsrail ile birlikte işgalin tarafı olmuş ve suç işlemiştir. İsrailin Filistinde varlığı gayri meşrudur. Varlık sebebi işgaldir ve buna devam etmektedir. İsrailin işgali ulusal ve uluslararası hiçbir hukukta onaylanmış değildir. Onaylanması da mümkün olamaz" dedi. 

İSLAM DÜNYASINI GÖREVE ÇAĞIRDI

Şube Başkanı Öner konuşmasının devamında tüm İslam dünyasını İsraile karşı göreve davet ederek, "Biz meydanlarda sadece ABDnin karanlık planlarına karşı direnmiyoruz. Meydanlarda aynı zamanda insanlığımızın, Müslümanlığımızın ve vicdanımızın imtihanını veriyoruz. İslam dünyası bütün Filistin topraklarına ve Filistinin başkenti Kudüse sahip çıkmalı. Siyaset, ekonomik ve hukuki her türlü desteği sağlamalıdır. Müslüman ülkelerin tamamı İsrail ile siyasi, ticari, diplomatik ve ekonomik bütün ilişkilerini kesmeli, İsrail ve İsrailin yanında duranlara da her türlü boykot ve ambargoyu uygulanmalıdır. Filistinin müdafaası herkesin mesuliyetidir. Kudüsün özgürleşmesi için tüm çalışmalar başlatılmalıdır" diye konuştu. 

Önerin konuşmasının ardından meydanı dolduran kalabalık Filistinliler için dua ettikten sonra dağıldı. 

 
Tarih       : 17 Mayıs 2018
 
 

 

www.salihlitv.com

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2018 

 
 

RadyoTelekom