Yayında :
SALİHLİ TV HABER BÜLTENİ
 
 
Salihli TV Haber Bültenini izliyorsunuz. Salihli TV iletişim telefon numarası 0544 373 56 12... Salihli'nin ilk web televizyonu Salihli TV'yi izlemek için CANLI İZLE yazan yeri tıklamanız ve sesi açmanız yeterli...                  
 

Yerli tohumlar Salihli’de takas edildi

 

Salihli’nin Çamurhamamı Mahallesinde yerli tohum kullanımının özendirilmesi ve yerel üreticilerin desteklenmesi amacıyla geçen yıl düzenlenen “Yerel Tohum ve Fide Takas Şenliğinin” ikincisi düzenlendi.

Şenlik kapsamında Çamurhamamı Mahallesinde kurulan stantlarda çevre il ve ilçelerden getirilen yerli tohumlar takas edildi. Etkinlikte konuşan Gema Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu; “Diğer şehirlerde düzenlenen tohum takas şenliklerine katıldık ve bu yörenin yerli tohumları ile farklı bölgelerdeki yerel tohumları takas etmiştik. Ben buraya destek veren herkese teşekkür ediyorum. Yerli fidanı önemsiyoruz ve çalışmalarımız üreticilerle birlikte sürüyor” dedi.

Etkinlikte konuşan Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel; “Salihli inanılmaz tarihi ve kültürel bir zenginliğe sahip bir şehir. Biz bu tür etkinliklerin Salihli’ye katkısı büyük olduğu için her zaman destekliyoruz. Kaybettiğimiz değerleri yeniden kazanmak için bu tohum takas şenliklerini de önemsiyoruz. İnşallah bunun arkası da gelecektir” şeklinde konuştu.

Yere fidanlara ve tohum takas şenliklerine büyük önem verdiklerini ifade eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “İnsanlar tarımı bu topraklarda keşfetmiş. 12-13 bin yıl önce başlayan bu tohum macerası bu bereketli topraklarda tesadüfen değil topraklarımız bereketli diye başladı. Bizim atalarımızdan aldığımız en büyük miras bu topraklarda yetişen bereketli tohumlar ve bizden sonraki nesillerde bırakacağımız en büyük miras bu tohumlar.  O nedenle bu farkındalığın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben bir vatandaş olarak gübre, yeşil mercimek, ithal etmeyi içime sindiremiyorum. Tohum takas şenlikleri, bu bilinci büyütsün istiyorum. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tarımda eski yerli domates, biber ve patlıcanlarının neredeyse kalmadığına dikkat çeken Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda; “Nerede bizim domatesimiz, patlıcanımız. Yıllardan beri İsrail’in genleriyle oynadığı sebzelerle vatandaşımız karnını doyurmaya çalışıyor. Ondan sonra birçok hastalıklar ortaya çıkıyor. Bu tür organizasyonların teşvik edilmesi gerekiyor. Gelen konuklarımıza da çok teşekkür ediyorum ” dedi.

Etkinlikte konuşan Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu; “Her bölgesi dört mevsimi ayrı güzel olan ülkemizin yerli tohum konusunda da çok büyük imkanlara sahip olduğunu düşünüyorum. Bu faaliyetlerin gelecekte devam edeceğini düşünüyorum. Bu şenliğin yapılmasına katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

Bir sağlıkçı Milletvekili olarak gıda güvenliğini çok önem verdiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer;  Tohum takas şenliğinde emeği geçen herkese teşekkür etti.  

 Etkinlik, Beşeylül İlkokulu öğrencilerinin hazırladığı Halk Oyunları gösterisini sergilediler. Ayrıca etkinlikte Sanatçı Pelin Kadıoğlu sahne alırken söylediği şarkılarla etkinliğe katılanları çoşturdu.

Halk oyunları gösterisinin ardından protokol üyeleri, Çamurhamamı Mahallesinde düzenlenen etkinlikte açılan stantları gezerek yerel tohum hakkında kurulan stantlardan bilgiler aldı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinliğe, Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu, Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel ve yönetimi, Gema Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu ve Gema Vakfı Yönetimi, İlçe Tarım Müdürü Ali Demir,  İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek, Beş Eylül İlkokulu Müdürü Ahmet Sarp, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, okul müdürleri ile çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar katıldı.

 

 
Tarih       : 16 Nisan 2018
 
 

 

www.salihlitv.com

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2018 

 
 

RadyoTelekom