Yayında :
SALİHLİ TV HABER BÜLTENİ
 
 
Salihli TV Haber Bültenini izliyorsunuz. Salihli TV iletişim telefon numarası 0544 373 56 12... Salihli'nin ilk web televizyonu Salihli TV'yi izlemek için CANLI İZLE yazan yeri tıklamanız ve sesi açmanız yeterli...                  
 

Salihli Domatesi Rusya’ya gidiyor

 

Rusya Federasyonu yetkilileri, Salihli’de bulunan seralar da yapmış oldukları ürünleri incelemelerinin ardından Salihli’den domates ihracatı yapılması onayını verdi.

Geçtiğimiz aylarda Rusya’dan gelen heyet Salihli’de topraksız domates üretimi yapan ve ürettiği domateslerin yüzde 80’ini ihraç eden 2 firmanın tesislerinde inceleme yapmıştı. Ziyarette Rus heyete domates ürününün dikim safhasından hasadına kadar olan süreçteki çalışmalarla ürünün paketleme ve nakli konusunda bilgiler verilmişti. İnceleme yapan heyetin raporları doğrultusunda Salihli’den Lider Gıda Seracılık, Sanayi Dış Tic. Ltd. Şti ve Bostan Tarım Ürünleri Seracılık ve Gıda San. Tic.  A.Ş firmalarından domates alımına onay verdiler. Bu onayla birlikte Salihli’de 3 firmada yetişecek olan domateslerin büyük bir bölümü Rusya’ya ihraç edilerek Salihli için büyük bir ekonomik katkı sağlanmış olacak. Ayrıca Rus yetkililerin vermiş olduğu ihracat onayının ardından Rusya’ya gidecek olan Domateslerin yetiştiği firmalarda Salihli’den birçok kişiye de iş kapısı olacak.

Domates, Türk F16larının Kasım 2015te bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Rusyanın Türkiyeden alımını durdurduğu tarım ürünlerinden biriydi. Yasak neredeyse iki yıl sonra kaldırılmıştı. Türkiyeden hangi şirketlerin Rusyaya ürünlerini gönderebileceğine ise Rosselhoznadzor belirliyor.

Yasaktan önce Türkiye’nin Rusya’ya gerçekleştirdiği domates ihracatı 360 bin ton civarındaydı.

 

 
Tarih       : 13 Nisan 2018
 
 

 

www.salihlitv.com

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2018 

 
 

RadyoTelekom