Yayında :
SALİHLİ TV HABER BÜLTENİ
 
 
Salihli TV Haber Bültenini izliyorsunuz. Salihli TV iletişim telefon numarası 0544 373 56 12... Salihli'nin ilk web televizyonu Salihli TV'yi izlemek için CANLI İZLE yazan yeri tıklamanız ve sesi açmanız yeterli...                  
 

Salihlili öğrencilerden 40 bin yerli fidan

 

5 Eylül İlkokulunda bu yıl 2.’si düzenlenen Tohum takas şenliği gerçekleştirildi.

  Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfının ( GEMA ) öncülüğünde Salihli 5 Eylül İlkokulu öğrencilerinin toprakla buluşturduğu tohumlar yeşerdi, fide oldu. Bu yıl 2.si gerçekleştirilen tohum ve fide takas şenliklerinde fide olarak dağıtıldı. 
 
    Törenin açılış konuşmasını yapan Beşeylül İlkokulu Müdürü Ahmet Sarp; “Üretime, her şeyin milliğine dönük çalışmalar kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne Karşıyaka İlkokulu ile birlikte yürüttüğümüz yerli tohum ve yerli tohumun üretilmesi, halkla ve toprakla buluşması amacıyla çocuklarımızın yetiştirdiği 40 bin adet sebze fidanının dağıtım programındayız. Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimi kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Çalışmadan, üretmeden rahat yaşamaya alışan milletler önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar. Her alanda üretimde milli kapsamında bu çalışmamızı yaptık” dedi.
 
   Gema Vakfı Başkanı Şener Kilimci Göldelioğlu; “Gediz’de uğraştığımız gibi 2 yıldır yerel tohumlarla ilgileniyor, üretip halkımıza dağıtıyoruz. Burada ekilen fideleri gelecek hafta Çamurhamamındaki köylülerimize vereceğiz.  Çamurhamamı’nda biotarımı, ekolojik tarıma geçirmeye çalışıyoruz. İnşallah başarılı olacak ve gittiğinizde orada doğal sebzelerimizi yiyebileceksiniz. Bizlere destek veren herkese teşekkür ediyoruz. İleriye dönük çalışmalarımız sürecek” dedi.
 
   İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek; “her şeyin yerlisi ve millisi! Biz eğitimciler öncelikli olarak ülkemizi yerli ve milli hamleyle kalkındırmayı amaçlarken bunu öğrencilerimizle yapmayı hedefliyoruz. Milli bir nesil yetiştirmek bizim amacımız. Bununla birlikte ülkeleri ayakta tutacak tarım politikalarının da milli tarım ürünleriyle olabileceğini düşünüyoruz. Bu amaçla bunu okullarımızda yaygınlaştırmak üzere çalışıyor bunu geleneksel hale dönüştürmeyi çalışıyoruz” dedi.
 
   Yerel tohum ve organik tarıma önem verdiklerini ifade eden İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Demir; “Yerelde bizlere destek veren Gema vakfı ve 5 Eylül İlkokuluna teşekkür ederim. Bakanlık olarak hem ülkemizde hem dünyamızda güvenli gıdaya ulaşmak için en baştaki tarım şartı yerli fide ve yerli tohum. Bizim çiftçilerle yaptığımız toplantılar olsun desteklemeler olsun bu konuda oluyor. Bizlere bu konuda öğrenim hayatına yeni başlayan çocuklarımızın destek olmasına çok memnun olduk. İnşallah bunların artarak devam etmesini bekliyoruz” dedi.
 
   Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu; “Tohum mucizevi hayat döngüsünün en güzel örneklerinden birisidir. Bir tohumdan fide, fideden ağaç meyve ve sebze oluşur bir şekilde sonsuzluğu ifade eder. Böyle güzel bir çalışmayı önemsiyoruz. İnanıyorum ki okullarda öğretimden daha önemli olan eğitimdir. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Çocukları bu konuda bilinçlendirmenin çok önemli olduğuna vurgu yapan Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu; “Ümit ediyorum ki bu yıl 2.’si yapılan şenlik geleneksel hale gelecektir. Milletin temel ihtiyacı olan gıda yönünde yerli ve milli bir üretime dönmek ve bu konuda çalışma yapmak çok anlamlı. Yakın zamana kadar domates fidesini İsrail’den alınıyordu. Bu tür etkinlikler ülkemiz adına çok hayırlı olacaktır. İnşallah gelecek yıllarda çok daha kapsamlı çalışmalar yürütülür. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
 Etkinlikler öğrencilerin hazırlayıp sunduğu halk oyunları gösterileri ile devam etti. 
 
 
Tarih       : 12 Nisan 2018
 
 

 

www.salihlitv.com

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2018 

 
 

RadyoTelekom