Salihli TV

ABD İLE İLİŞKİLERİN BOZULMASININ NEDENİ

Amerika Birleşik Devletleri, personel güvenliğini gerekçe göstererek Türkiye'den yapılan vize başvurularını tamamen durdurdu. Kararın ardından Türkiye'de misilleme yaparak karşı karar aldı. Vize yasağı bugün başladı.

ABD İLE İLİŞKİLERİN BOZULMASININ NEDENİ
09 Ekim 2017, Pazartesi
 Amerika Birleşik Devletleri, personel güvenliğini gerekçe göstererek Türkiye'den yapılan vize başvurularını tamamen durdurdu. Kararın ardından Türkiye'de misilleme yaparak karşı karar aldı. Vize yasağı bugün başladı.
 
   ABD'nin Türkiye'ye karşı rahatsızlıkları var. ABD özellikle Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelere müdahale etmesinden oldukça fazla rahatsız. ABD'nin rahatsızlığı PKK/PYD'ye yapılan operasyonlar ve Türkiye'nin Suriye'de sahada inmesi, Fetö operasyonları ve İdlip operasyonunun başlaması ile daha arttı.
 
Topuz'un tutuklanması misillemeyi başlattı
 
   FETÖ terör örgütünün başı Gülen'i Amerkika'da çiftlikte besleyen ve iade etmeyen ABD'nin 15 Temmuz'la ilgili bağlantıları gün yüzüne çıktıkça Türkiye'ye olan tutumu da değişiyor. Söz konusu karar ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un FETÖ'den tutuklanması ve İdlib operasyonunun başlamasıyla Pazar günü vize yasağı geldi.
 
Belgeler ortaya çıktıkça ABD tutumunu değiştirdi
 
   Ortaya çıkan her belgeyle beraber ABD Türkiye'ye karşı daha da sert bir tutum içine giriyor. Adil Öksüz'ün konsolosluktan yüzlerce kez aranması, İncirlik'te kayıtların silindiğinin tespit edilmesi ve son olarak 17 Aralık kumpasını tezgahlayan Fethullahçı polis müdürleri ve kaçak savcı Zekeriya Öz ile irtibatı belirlenen ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz, 'Siyasi ve askeri casusluk', 'Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs' ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlaması kapsamında tutuklanması.
 
ABD'nin planları bozuluyor
 
   Türkiye'nin Suriye'de yaptığı hamleler ABD'nin planlarına ters düşüyor. Bölgede terör
örgütlerini besleyerek günden güne yeni kaos ortamları yaratan ABD, Astana'da alınan kararlarla bir bakıma bölgeden  bertaraf edildi. Rusya ve Türkiye'nin Suriye'deki krizde bir dönüm noktası olacak çatışmasızlık bölgesi İdlib için harekat düğmesine basmasıyla ise ABD'nin planları daha da zora girdi.
   Türkiye'nin İdlib'te kontrolü sağladıktan sonra ABD'nin beslediği teröristlerin yuvası haline gelen Afrin'e yönelecek olması ise ABD'yi rahatsız ediyor. Bundan sonra Türkiye›nin kararlarına karşılık ABD'nin başka hamlelerde bulunması bekleniyor.
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.