Salihli TV

"Beyaz Altın" hasada hazırlanıyor

Ülkemiz için önemli bir tarım ürünü olan ve son yıllarda üretimi düşen ve bu yıl devlet tarafından desteklemenin verilmesinin ardından pamuğu yeniden tercih eden üretici umutlarla hasat dönemine hazırlanıyor.

04 Ekim 2017, Çarşamba
   Bir dönem Türkiye'nin ve bölgemizin önemli tarım ürünlerinden olan pamuk üretiminde üretici hasat öncesi son hazırlıklarını yapmaya başladı. Daha önce ki yıllar yaşanan sıkıntılar sebebiyle üreticilerin farklı tarımsal ürünlere yöneldiği bölgemizde, pamuk devletin bu sene verdiği destek ile de yeniden üreticilerin gelir kapısı olmaya aday. Çiftçiye ve ekonomiye sağladığı katkı ile "Beyaz altın" olarak da nitelendirilen pamuk için bu yıl devlet tarafından destekleme kararının alınması, ekim alanlarını da arttırdı.
 
   Üreticinin en büyük sorunlarından birisi olan işçi bulma sorunu da şimdi pamuk toplama makinelerinin çıkmasıyla biraz olsun çiftçinin maliyetini düşürdü ve işçi ihtiyacını gidermiş oldu. Devlet desteği ve diğer sorunların yavaş yavaş giderilmesi ve üzüm gibi tarım ürünlerinde kazancın çok düşmesi üreticiyi ilerleyen dönemlerde de tekrar pamuğa yönlendirecek gibi görünüyor.
 
Üretici son hazırlıklarını gerçekleştirdi
 
   Salihli’de uzun yıllardır beyaz altın üretiminden hiç vazgeçmeyen üretici aynı zamanda Salihli Ziraat Odası’nın Ziraat Mühendislerinden Volkan Erdağ, “Pamukta son ilaçlama yapıldı. Yaprak döktürücü ve koza açtırıcı ilaçları attık. Hava şartlarına göre en fazla 3 hafta civarı bekleme süremiz olacak ardından pamuk makineli tarıma uygun hale gelecek” dedi.
 
Üretici umutlu
 
   Geçtiğimiz sene Salihli’de 1000 dekar arazi de pamuk üretimi olduğunu ifade eden Erdağ, “Geçtiğimiz yıl bölgemizde 1000 dekar arazide pamuk ekimi yapılmışken bu sene 9 Bin Dekar ekili arazi bulunmakta. Geçtiğimiz yıl 2 TL den ürünümüzü satmıştık şu anda pamuğun fiyatı 2,6 TL civarında hasat tam olarak başladığında biraz düşüş olsa da devlet desteğinin de etkisiyle çiftçiyi bu sene kurtaracak gibi görünüyor. Diğer ürünleri de göz önüne aldığımız da pamuğun bu şekilde devam etmesi önümüzdeki yıl üretimin 9 Bin dekarlardan 20 Bin dekarlara kadar çıkması sürpriz olmayacaktır” dedi.
 
Fabrikalar çalışmaya başladı
 
   Salihli'nin en eski çırçır işletmelerinden biri olan Akbıyıkoğlu yetkilisi Selim Akbıyıkoğlu, “Pamukçuluk 2005 yılından sonra her yıl kademeli ekim alanlarında daralma ile bölgemizde pamukçuluk gerilemiştir.  Pamuktaki bu gerilemenin en büyük sebeplerinin başında makineleşmemek gelir. Elle toplama işçilik maliyetlerinin, pamuk üretim gelirinin büyük kısmına denk geldiği görülmüştür. Ayrıca pamuk toplayıcı işçi bulunamamıştır. Bulunan işçiler elle toplama da gerekli hassasiyeti göstermemişlerdir. Bu durum kalite kaybına böylelikle dolaylı olarak satış fiyatının düşmesine ya da pamukların kapçıklı toplanması nedeniyle  fire düşmek kaydı ile satışına sebep olmuştur buda gelir kaybı demektir. Makineleşme şart hale gelmiştir. Pamukçuluğun bölgemizde üretiminin azalması ile çırçır fabrikaları kapanmıştır. Pamukçulukta 2016 sezonunda güzel gelişmeler yaşanmıştır. Fiyatlar üreticileri tatmin edici düzeyde gitmiştir. Bu sene beyaz altına dönüş yılı olacağını düşünüyorum. Pamukçuluğa olan özlemi gidermek için elimizden geleni yaptığımızı iletmek isterim. Çırçır fabrikamız son teknoloji sistemleri ile sezona hazır hale gelmiş durumda ve ilk denemeyi bugün gerçekleştirdik. Tüm çiftçilerimize ekim dikimlerini yaptıkları ve geçim için 1 yıl boyunca gözüne baktıkları tüm ürünlerinde bol kazanç ve hayırlı bir sezon dilerim” dedi.  
 
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.