Salihli TV

İYİ Mİ OLACAK ? KÖTÜ MÜ OLACAK ?

Salihli jeotermal kaynak ve doğal mineralli su sahasının ihalesi 12 Ekim 2017 tarihinde yapılacak. Konuya ilişkin ilan Gelişen Salihli gazetesinin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Salihli Belediyesine ait 178 sıra nolu jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli suların bulunduğu, jeotermal işletme ruhsatlı saha 30 yıllığına ihale edilecek. Salihli'de fazla tartışılmadan konuşulmadan Salihli Belediyesine acele para lazım düşüncesiyle ihaleye çıkacak alan için ilgili firma olarak ruhsat sahasının batı komşusu Sanko Enerjinin adı Salihli'de sık sık konuşuluyor. Ruhsatın içinde Salihli'nin cennet gibi turizm yeri Kurşunlu Kaplıcaları da bulunmakta. Bölge hem tarihi açıdan, hem turizm açısından hem de jeotermal açıdan altın niteliğinde çok önemli bir saha. Bu nedenle 30 yıl gibi uzun bir zaman dilimi ve çok geniş bir alanı ihale etmek Salihli halkı açısından iyi mi olacak yoksa kötü mü olacak ? Bunu artık zaman gösterecek. İnşallah içme suyu işine dönmez.

İYİ Mİ OLACAK ?  KÖTÜ MÜ OLACAK ?
02 Ekim 2017, Pazartesi

Salihli  jeotermal kaynak ve doğal mineralli su sahasının ihalesi 12 Ekim 2017 tarihinde yapılacak. Konuya ilişkin ilan Gelişen Salihli gazetesinin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Salihli Belediyesine ait 178 sıra nolu  jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli suların bulunduğu, jeotermal işletme ruhsatlı saha 30 yıllığına ihale edilecek. Salihli'de fazla tartışılmadan konuşulmadan Salihli Belediyesine acele para lazım düşüncesiyle ihaleye çıkacak alan için ilgili firma olarak ruhsat sahasının batı komşusu Sanko Enerjinin adı Salihli'de sık sık konuşuluyor. Ruhsatın içinde Salihli'nin cennet gibi turizm yeri Kurşunlu Kaplıcaları da bulunmakta. Bölge hem tarihi açıdan, hem turizm açısından hem de jeotermal açıdan altın niteliğinde çok önemli bir saha. Bu nedenle 30 yıl gibi uzun bir zaman dilimi ve çok geniş bir alanı ihale etmek Salihli halkı açısından iyi mi olacak yoksa kötü mü olacak ? Bunu artık zaman gösterecek. İnşallah içme suyu işine dönmez.

 

  Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda’nın kötü  bir özelliği  danışmansız, öngörüsüz, plansız ani kararlar vererek her seferinde yanlış kararlar vermesidir. Buna örnek FETÖ terör örgütü üyesi Saim Türetken'den 2 yıl önce Salihli Belediyesine içi boş BHM adlı şirketi aldırarak daha sonra 20 milyon sermayeye çıkartma girişiminde bulunmuş ama 2 yıldır şirketle ilgili bir kelime bile etmemiştir. 
 
 
SÖZDE ORTAK AKILLA  YÖNETECEKTİ
 
  İşten çıkartılan işçiler, hergün keyfi değişen müdürler, Otopark ihalesi ve daha örnekleri say say bitmeyen yanlışlar ama son örnek Salihli’nin kaderini belirleyecek çok önemli bir konu. Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda her ay mecliste bulunan halkın oyları ile seçilmiş Belediye Meclis üyelerine öncesinde geniş bir bilgi aktarmadan, konu hakkında araştırma ve düşünme zamanı vermeden, kamuoyunun bilgisi oluşmadan Belediye Meclisine apar topar acele ile getirilen Salihli Belediyesi adına kayıtlı 178 sıra numaralı Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatı üzerinde 20 Yıllık Gayri Ayni Hak Tesisi kurulması konusunu getirmişti. 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu 35/a maddesi hükümlerine göre Kapalı Teklif Usulü ile ihale edilmesi konusu mecliste MHP ve Bağımsız üyeleri Kabul oy, CHP  ve AK Partili üyeler  Çekimser oy kullanmıştı. Zeki Kayda seçilmeden önce her konuşmasında Ortak Akılla yöneteceğiz diyordu. Ortak Akıl sözleri bu uygulamalarla söz verilen vaatlerde kaldı. Kırk yalan oldu.
 
İLK İHALEYE KİMSE KATILMADI 
 
   Jeotermal işletme ruhsatlı sahanın daha önce 20 yıllık ihalesi 29 Haziran 2017 saat 13:30’da yapıldı.İhaleye kimse katılmadı. Çünkü Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda’ya  Enerji Bakanlığı, MTA  Genel Müdürlüğü, Manisa Valiliği   ihaleye çıkılan alanın içinde Enerji Bakanlığı Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğüne ait J-563-B ve J-663-B bulucuk alanlarını ihale edilmesi durumunda hak ihlali oluşacağından ve hukuksuzluk oluşacağından Salihli Belediyesi hakkında hukuki yollara başvurulacağı resmi yazı ile uyarıldı. Bu nedenle ilk ihaleye hiç bir firma katılmadı. 
 
BU SEFER 30 YILLIĞINA İHALEYE ÇIKILIYOR
 
   Jeotermal işletme ruhsatlı bir saha 30 yıllığına, Salihli Belediye Başkanlığı tarafından ihale edilecek. Yıllık muhammen bedeli ilk 3 yıl için 150 bin lira olan sahanın geçici teminat bedeli ise 1 milyon 228 bin 500 lira olarak belirlendi. Kapalı teklif artırma usulü ile yapılacak ihalenin tarihi 12 Ekim 2017 Perşembe saat 13.30 olarak açıklandı.
 
KURŞUNLU KAPLICALARI DA 30 YILLIK KİRALANACAK SAHANIN İÇİNDE 
 
   İhaleye konu olan saha Salihli Belediyesi’nin jeotermal ana sahası. Ruhsatın içinde Salihli'nin cennet gibi turizm yeri Kurşunlu Kaplıcaları da bulunmakta. Bölge hem tarihi açıdan, hem turizm açısından hem de jeotermal açıdan altın niteliğinde çok önemli bir saha. Salihli Belediyesi ruhsat sahası içinde şu ana kadar 28 kuyu açtı. Bunlardan sadece 10  tanesi aktif olarak kullanılmakta ve şehrin ısınmasında kullanılıyor. ( 8'i üretim, 2'si re-enjeksion).  Kuyuların derinlikleri 70m’den 1200 metreye, Kuyu debileri ise 12 ile 40 lt/sn, sıcaklıkları ise 60 C ile 90 C arası değişmekte. 
 
RUHSAT KOMŞUSU SANKO ENERJİ 
 
     Ruhsat sahasının batı komşusu Sanko Enerji olup 15 MWe kapasiteli  Jeotermal Elektrik Santralleri bu yılın sonunda bitirilmesi planlanmakta. Sanko Enerji Salihli bölgesinde ileri ki dönem planları arasında kapasiteyi 50 MWe düzeyine çıkartmayı planlıyor. 
 
17 ARALIK 2016'DA SANKO HEYETİ ZEKİ KAYDA'YI ZİYARET ETTİ
 
17 Aralık 2016 tarihinde Sanko Holding Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kaygusuz ile Sanko Holding Sondaj ve Jeotermal Müdürü Mehmet Hamut, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda'yı makamında ziyaret etti.
 
 
 
28 ŞUBAT 2017 TARİHİNDE BARIŞ MAHALLESİNDEKİ PARK YERİ SANKO ENERJİYE
3 YILLIĞINA KİRALANMIŞTI
 
SANKO ENERJİ ÜRETİM TESTLERİNE 1 EKİM 2017'DE BAŞLADI
 
   Salihli Belediyesi Encümen kararı ile Salihli Barış mahallesinde 1032 ve 1024 sokaklar arasında kalan  imar durumu yeşil park alanı olan 5.700 m2'lik alan 28 Şubat 2017'de ihaleye çıkardı. İhaleye tek firma olarak katılan Sanko Enerji  1.333 TL aylık kira ile bu alanı 3 yıllığına kiraladı ve inşaata başladı. Dün 1 Ekim 2017 Pazar günü testlere başladı.
 
DANIŞMAN VE İSTİŞARE ŞART
 
   Her şeyden önce Belediye hizmetlerinde muhallefet, basın ve halk her konuda bilgilendirilmeli son derece şeffaf olunmalı. Bu yapı ile yanlış kararlar alınabilinir. Konusunda uzman danışmanlarla bir plan ve program çerçevesinde kararlar alınmalı.Bu işler Nuri Kaya, Mahmut Süreyya Karaoğlu, İbrahim Karaca, Ali Tetik, Sait Avcı, Gökhan Açıkgöz ile olmaz. Konusunda uzman danışmanlarla ve tüm Belediye Meclis Üyeleri ile yine konusunda uzman sivil toplum örgütleri ile Salihli çıkarları doğrultusunda kararlar alınıp uygulanmalıdır.

 

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.