Salihli TV

Salihli'de Ahilik haftası 12. kez kutlandı

Salihli Madeni Eşya Sanatkârları Esnaf Odası, Ahilik haftası kapsamında program düzenleyerek üyelerine, Üstün Hizmet, Hizmet Şeref, En Genç Girişimci ödüllerini verdi.

Salihli'de Ahilik haftası 12. kez kutlandı
24 Eylül 2017, Pazar

   Salihli Madeni Eşya Sanatkârları Esnaf Odası, Ahilik haftası kapsamında program düzenleyerek üyelerine, Üstün Hizmet, Hizmet Şeref, En Genç Girişimci ödüllerini verdi. 

    Törende Yılın Ahi Beratı ödülü Oto Elektrikçisi Muharrem Telli ’ye verildi.

   Yeni Sanayi Sitesi hizmet binasında düzenlenen ve 120 kişinin belgelerini aldığı törene Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Salihli İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, Büyükşehir Salihli Koordinatörü Ali Rıza Ünveren, Salihli Adil Oral Vergi Dairesi Müdürü Talip Kara, Oda ve Dernek başkanları ile üyeler katıldı.
 
     Yılın Ahi Beratı’nı Oto Elektrikçisi Muharrem Telli alırken, Yılın Kadın Girişimcisi ödülünü Oto Döşemecisi Derya Şengül, Yılın Genç Girişimcisi Oto Makas ve susta tamircisi Mehmet Emin Köse oldu. Ayrıca gece de Meslekte 25 yılını doldurmuş esnaflara ve ailelerinden üniversiteyi kazanmış üyeler olmak üzere 120 kişiye ödülleri verildi.
 
“Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir”
 
  Yeni Sanayi Sitesi hizmet binasında düzenlenen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan ve bu yıl Ahilik kültürü haftası etkinlikleri çerçevesinde 12. sini düzenlediklerini belirten ve ahiliğin tanımını yapan Salihli Madeni Eşya Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Yüksel Hisar, “Anadolu’da Ahilik, Ahi Evran (1171-1262) tarafından kurulmuştur. Anadolu Selçuklularından Osmanlı İmparatorluğuna geçiş sürecinde Ahilik son derece önemli bir rol oynamış, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir. Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine kadar Ahilik; mesleki bir yaklaşımla eğitim, dayanışma ve örgütlenme, denetim konularına eğilirken bir taraftan da o dönemde müşteri odaklı bir yaklaşımla fiyat, kalite ve standart konularında çok ciddi çalışmalar yapmıştır. Bilim, ahlak, akıl ve çalışma prensiplerine dayanan Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve zanaatkârlar yetiştirmiştir” dedi.
 
“Dünya da 21. Y.Y.’da yerleşen kavramlar Ahilik Teşkilatı ile Anadolu’da 13. Y.Y. yer almıştır”
 
   Dünya’da günümüzde oluşan kavramların Ahilik ile 13. Y.Y. da Anadolu yer aldığını da belirten Yüksel, “Bugün dünyada yeni yerleşen kavramlar olan, tüketici hakları, standardizasyon, kalite gibi kavramlar ve bu kavramların denetimini sağlayan kurumlar, 13. yüzyılda Ahilik teşkilatı aracılığıyla Anadolu ticari hayatına yerleşmiş ve esnafın üzerinde önemle durduğu hususların başında yer almıştır. Mesleğinde ehliyet sahibi olmayanlara asla ustalık icazeti verilmemiş, üretici ve tüketici arasında hakkaniyet ölçüsüne dayanan kaynaşma sağlanmıştır. Çalışanların hakları korunarak, esnaf ve zanaatkârlar arasında, çırak, kalfa ve usta hiyerarşisi oluşturulmuştur. Çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatın gelişmesine katkı sağlayan Ahi Teşkilatları, barışta devletine eğitimli asker hazırlamış, onların her türlü savaş teçhizatını üretmiştir” dedi.
 
“Ahilik, halkın sırtından geçinenlere, bir köşeye çekilip miskin miskin oturanlara karşıdır”
 
   Konuşmasında Ahilin zenginliğe karşı olmadığını halktan yana olduğunu ifade eden Başkan Yüksel, “Ahilik, kendinden önce başkalarını düşünmek ve kollamak, hak ettiğinden fazlasını istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde “hırs” ve “tamah” dan uzaklaşmak, kendi yeteneğine uygun bir işle meşgul olmak, sanatını mutlaka bir üstaddan öğrenmek ve birliğin, beraberliğin korunması için dayanışma içerisinde bulunmak ahiliğin mutlaka uyulması şart olan ahlak kaideleridir. Ahilik, emek ve sermaye’nin barışık olduğu bir model oluşturur. Bu bağlamda bizlere düşen görev, ahilik kültürüne ve geleneğine sahip çıkılması ve yaşatılmasıdır” diye konuştu.
 
“Günümüzde maalesef ustalar yanlarında çalıştıracak çırak bulamamaktadır”
 
   Düzenlenen törende konuşmasını gerçekleştiren ve Ahilik kültürünün 1200’lü yıllardan günümüze ustaların yetiştirdiği çıraklar sayesinde geldiğini belirten Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Tüm esnaf ve zanaatkârlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum. Mesleki ve teknik eğitimin ülkemizde yaygınlaşmasıyla birlikte usta-çırak ilişkisi entegre bir şekilde gelişmiştir. Ancak günümüzde maalesef ustalar yanlarında çalıştıracak çırak bulamamaktadır. Bunu önlemek için mesleki ve teknik eğitime önem verilmelidir. Sizlerin Ahilik Haftası’nı tekrar kutluyorum. Tüm esnaflarımıza sağlıklı günler ve hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.
 
“Ahilik kültürünün en iyi yaşatıldığı yerlerin sanayi sitelerinin olduğunu düşünüyorum”
 
  Tüm esnafların Ahilik Haftası’nı kutlayarak etkinliği düzenleyen Salihli Madeni Eşya Sanatkârları Esnaf Odasına teşekkür eden ve Ahilik kültürünü en iyi yaşatıldığı yerlerin sanayi sitelerinin olduğunu belirten Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, “Şehir içi esnaflar arasında da şüphesiz çok iyi ilişkiler, yakınlıklar vardır ama burada her gün yüz yüze, yan yana, emeği ile çalışan insanların bu konuda çok daha iyi durumda olduğunu düşünüyoruz. Esnaflarımızın ihtiyacı olduğu personel hem de çocuklarımızın eğitim noktasında istediği yere gelmesi gerçekleşir bir duruma gelecek inşallah. Temennimiz bu yönde” dedi.
 
  Yeni Sanayi Sitesi hizmet binasında düzenlenen tören akşam yemeğinin ardından ödüllerin verilmesi ile son buldu.
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.