Salihli TV

Salihli şehitlerini andı

Yazar ve Şair Ahmet Otman'ın, Salihlili şehit aileleri ve gaziler adına hazırlamış olduğu kitabın imza ve tanıtım günü Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Sardes Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Salihli şehitlerini andı
11 Eylül 2017, Pazartesi
   Duygusal anlarında yaşandığı tören, şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 
   Salihlili şair ve yazar Ahmet Otman'ın en son kaleme aldığı Çanakkale'den, Kurtuluş Savaşı’na, Kore'den Kıbrıs'a Kuzey Irak'tan Güney Doğu'ya Salihli'nin verdiği şehitleri anlatan ve geliri Salihli Şehit Aileleri Derneği’ne bağışlanacak olan  "ŞEHİTLERİMİZ" adlı kitabının tanıtım ve imza töreni Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Sardes Konferans salonunda yapıldı. 
 
   Törende konuşan şair ve Yazar Ahmet Otman; "Bugün burada Salihlimizin 1915'ten 2017'ye kadar verdiği 332 şehiti anacağız böyle bir çalışma ilk defa 1998'de hazırladığım Salihli Halkı kitabımda Şehit Mehmetçik parkında plaketleri bulunan 18 Mehmetçiğin şehadet tarihi bulunmaktaydı. Daha sonra 2004 yılında çıkan Salihli kitabımızda 28 Mehmetçiğin yer aldığını görüyoruz. Daha sonra bu çalışmayı genişletmek ve kesin sayıyı elde etmek için harekete geçtim. Bütün kaynakları Genel Kurmay Başkanlığı ve Sivil Savunma Bakanlığıda dahil olmak üzere tüm birimlerden bilgileri alarak incelemeye başladık ve bu kitabı meydana getirdim. Her birinin gönlümüzde ayrı ayrı yeri ola bu kınalı kuzularımızı bu vatan için gözlerini kırpmadan toprağa düşmüşlerse onların isimlerini yaşatmakta bizlerin bir görevi olsa gerek. Bugüne kadar yapılmış ve şehit isimleri verilmiş kurum ve kuruluşlar ve parklar için katkısı pulunan herkese teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki kısa zamanda tüm şehitlerimizin adları Salihli'de  bir yerlere verilir ve tabelalara asılarak yaşatılır. İlgili birimlerin bu konuda duyarlı olacağına inanıyorum. Kitabımızın basımında bizlere destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Şehitlerimiz için bu tür araştırmalarımızın devam etmemesini diliyorum. Ancak deyimim omuzlarında al bayrak işlemeli yemenilerle, davul zurnalarla gönderdiğimiz gençlerin ana baba ocaklarına tabutla sarılı gelmemesi için. Aziz şehitlerimizizn ruhları şad olsun diliyorum" dedi.
 
   Törende konşmasını yapan Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit Dul ve yetimleri Derneği Manisa Şube Başkanı Ümit Taydaş; "Şehit ailelerimizin, gazilerin yanında durmak vatana sahip çıkmak demektir. Bu çalışma örnek bir çalışmadır ve milletimiz örnek olarakta kamuoyuna duyrulmaktadır. Kıymetli yazarımız üzülüyor şehit, gazi geldiği için bizde üzülüyoruz fakat devlet olmak bazı bedelleri ödemekle mümkündür. 783 Bin 562 km kare olan toprak bütünlüğümüz için asla vazgeçmemeli, yılmamalıyız. Kararlı olan bu mücadeleyi kazanır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın şu sözlerine çok kıymet veriyorum "Tek Vatan, Tek Devlet, Tek Bayrak, Tek Millet" ilkeleri sonsuza kadar yaşatılmalı Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar yaşaması için hepimizin şehit olması gerekiyorsa hepimizin şehit adayı olduğunu tüm dünyaya açık olarak göstermekten yana olduğumuzu belirtiyor sevgili yazarımıza böyle güzel yaklaşımda bulunduğu için tekrar tebrik ediyorum" dedi
   Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel; "Ahmet Otman'ı kutluyorum, Otman Salihli'nin değeri diye düşünüyorum bugüne kadar yaklaşık 40 kitap çıkarttı bunların hepsi Salihli ile ilgili kitaplardı. Ahmet Otman Bizim Ece Sanat Dergisini 27 yıldır Salihli'de özveriyle çıkartmakta ve bunları yaparken hiç bir şekilde çıkar gözetmemekte. Bugün de bunları yaparken 1915 yılından 2017 yılına kadar 102 yılda Salihli'de vermiş olduğu şehitleri bir kitapta derledi topladı kendini kutluyorum" dedi.
 
   Törende konuşmasını gerçekleştiren Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu; "Ahmet bey İbrahim Bey'inde söylediği gibi hiç bir beklentisi olmadan Allah rızası için yapıyor taktiri hakediyor. Bundan sonra ki çalışmalarında da bizim elimizden bir şey gelirse en büyük desteği vermek asli görevimiz. Geldikten bu yana şehit ailelerimizi ziyaret etme fırsatı bulduk. Zaman içerisinde sizlerle buluşmamız inşallah daha sık olacak. Tabi 332 rakamını duyunca şair'in dediği gibi “şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” sözünün burada tecelli ettiğini görüyoruz. Temennimiz terör belasının bir an önce bitmesi vatan evlatlarının sağ salim ailelerine kavuşması " dedi.
 
   Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit Dul ve yetimleri Derneği Manisa Şube Başkanı Ümit Taydaş, Ahmet Otman'a plaket takdim ederken Salihli Müftülüğü vaizi Bilal Ayaz Şehitlerimiz için dua okudu. Salihli Çarşı Cami imamı da program sonunda şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okudu. Ayrıca şehit aileleri tarafından salon önünde lokma döktürüldü. 
 
 

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.