Salihli TV

"Akıllı telefonların yol açtığı rahatsızlık yaşamı olumsuz yönde etkiliyor"

Uzmanlara göre, akıllı telefon kullanırken ve özellikle mesaj yazarken boynun uzun süreli olarak 45 derece açıyla tutmak boyuna binen yükü artırarak yaygın bir rahatsızlık oluşturuyor.

09 Eylül 2017, Cumartesi
      Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Şehrinaz Katırcı, uzun süreli akıllı telefon kullanımının oluşturduğu boyun rahatsızlığının gündemimizi son yıllarda oldukça meşgul ettiğini söyledi.
   Özel Salihli Hastanesi Fizik Tedavi ve    Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şehrinaz Katırcı, "Grafi ile görüntülendiğinde boyun yapısı hafif ‘’C’’ harfi şeklindedir. Ancak her gün öne eğik şekilde saatlerce telefonlarına bakan kişilerde bu eğim düzleşir veya tersine döner. Ve hastalar bize geldiğinde şiddetli ağrı ve disk sorunlarından yakınır halde oluyorlar. Günümüzün telefon kullanım alışkanlıkları bu rahatsızlığın çocukluk yaş grubuna da indiğini görmekteyiz. İnsanların internette dolaşırken veya video izlerken değil de özellikle mesaj yazarken aşağıya doğru baktığına işaret eden Katırcı, "Çalışmalarda insanların boyunlarını 45 derece açıyla tuttukları, otururken bu açının ayakta durmaya göre daha da kötüleştiği gösterilmiştir. Daha öne eğilmiş açılarda boyunun daha kötü etkilendiği aşikardır. Karşıya bakılan nötral pozisyonda kafanın ağırlığı 5-6 kilogram iken, 15 derece öne eğilmeyle bu ağırlık 13 kilogram olmakta, başın öne eğilme açısı arttıkça boyuna binen yük artmaktadır. 60 derecelik bir öne eğilme açısıyla boyuna binen yük 30 kilograma kadar çıkmaktadır" dedi.
   Dr. Şehrinaz Katırcı, akıllı telefon kullanımı rahatsızlığını önlemek için bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri önerdi. Buna göre; “Mesaj yazarken telefon yüz veya gözler hizasında tutulmalı. Omurga için daha simetrik ve rahat pozisyon sağlamak için iki el ve her iki başparmak kullanılmalı. Daha sık dinlenme araları vermeli. Boyun ve omuz kaslarını güçlendirmeli. Postür ve germe egzersizleri ihmal edilmemeli. Yatağa sırtüstü uzanıp, kenarda başı aşağıya sarkıtarak boyunda normal eğimi düzeltmeye çalışmalı. Yatarken bir müddet rulo yastık kullanılmalı. Otururken kulaklar omuz seviyesinin yukarısında olacak şekilde boyun ve omurga dik tutulmalı” dedi.
   Katırcı, "Bir arkadaşınızdan siz mesaj yazarken vücut üst kısmınızın fotoğrafını çekmesini isteyin. Bu fotoğrafı telefonunuzda duvar kağıdı veya ekran koruyucu olarak kullanın. Bu fotoğraf size sıkça kısa aralar vermenizi hatırlatacak ve dokularınızın kendisini toparlaması böylece mümkün olabilecektir" önerisinde bulundu. 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.