Salihli TV

Çocuğu okula yeni başlayacak olan ailelere tavsiyeler

Her yeni başlangıç çok önemlidir. Ancak, okul hayatına atılan ilk adım, ilk heyecan, yeni başlangıç, yeni ortam, yeni arkadaşlar, yeni bir öğretmen. Aile dışında sosyalleşen çocuğun attığı ilk adımları uzun sürecek eğitim hayatı için çok daha önemlidir.

Çocuğu okula yeni başlayacak olan ailelere tavsiyeler
08 Eylül 2017, Cuma
 Salihlili Psikolog Özge Ayrancı’dan, çocuğu okula yeni başlayacak olan ailelere tavsiyeler;Okula başlama sürecinde bazı çocuklar heyecan, bazıları ise kaygı duygusunu hissedebilir. Çocukların hayatlarında yeni bir döneme girdikleri bu süreçte ailelerinin desteğine ihtiyaç duydukları da bir gerçektir. İşte tam bu noktada:
· Okulun ilk günlerinde çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri güvendir. Ona, okulun güvenli bir ortam olduğunu, onun anlayabileceği bir dille anlatmak gerektiği bilinmelidir.
· Çocuğunuza her çocuğun okula gittiğini, okulu, okul sürecini, okulda neler öğreneceğini, okulun ona neler katacağını anlaşılır, abartmadan ve net bir dille anlatmak gereklidir.
· Çocuğunuzun okulla ilgili sorduğu sorulara dürüst ve detaylı cevaplar vermek de çocuğu rahatlatan ayrı bir özellik olarak bilinmelidir.
· Çocuk, okulla ilgili duygularını ifade etmesine teşvik edilmelidir. Unutmamalıdır ki olumsuz duygularımızın dinlenmesi biz yetişkinleri bile rahatlatır.
· Çocuğun yemek ve uyku düzenine dikkat etmek ve evde de düzenli bir hayata geçmek son derecede önemlidir.
· Ayrıca; öğretmenle işbirliğiniz çocuğun adaptasyonunu kolaylaştıracağını bilmelisiniz.
 
OKUL FOBİSİNE DİKKAT!
 
   Her sabah okula gitmek üzere evden çıkmak, korkuyu yaşayan çocuk için büyük sorun olabiliyor. Okula gitmesi konusundaki zorlamalar çocuğun var olan sıkıntısını daha da artırabiliyor. Bu durumla baş edebilmek için birkaç öneri ise;
· Çocuğunuza karşı sakin ve sabırlı olunmalıdır. Unutmayın ki, okul onun için yepyeni bir deneyimdir ve bazı problemler yaşaması son derece doğaldır.
· Sabırlı, tutarlı ve kararlı bir tavır içinde olunmalıdır. Sorunu görmezlikten gelmek ve bir sonraki yıla havale etmek ancak çözümü zorlaştırır.
· Çocuğunuz okula gitmek istemediğini söylüyor ve okulda kalamıyorsa bir çocuk psikolojisi ve eğitimi uzmanından yardım isteyebilirsiniz. Okul fobisi, uzman, aile ve  öğretmenin işbirliğiyle çözüme kavuşturulabilir bir sorundur.
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.