Salihli TV

Salihli Belediyesi Meclisi evlere şenlik

Eylül ayı Salihli Belediye meclis toplantısında MHP'li Cevdet Zurnacı ve Nuri Kaya ilk önce "Salihli Belediyesi meclisinin doğalgaz komisyonu yok" dedi.Yazı İşleri "komisyon yok" dedi. CHP'li Koray Kaplan " 2016'da beraber kurduk üyeleri de bu isimler değil mi? dedi. Bunun üzerine ilk önce Yazı İşleri müdürü çark etti. Daha sonra Cevdet Zurnacı dalga geçer gibi halkın meclisine saygısızca" Ya biz onu şifayen kurmuştuk" açıklması yaptı. Koray Kaplan "Salihli Belediye Meclisi şifayen komisyon kurmaz. Salihli Belediyesi ciddi saygın bir kurumdur" açıklaması sonrası Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Kaya Meclisin Doğalgaz komisyonu olduğunu kabul ederek hata yaptık" dedi. CHP'li Koray Kaplan tartışmadan haklı çıkmış oldu.

Salihli Belediyesi Meclisi evlere şenlik
08 Eylül 2017, Cuma
Eylül ayı Salihli Belediye meclis toplantısında MHP’li Cevdet Zurnacı ve Nuri Kaya ilk önce  “Salihli Belediyesi meclisinin doğalgaz komisyonu yok” dedi.Yazı İşleri “komisyon yok” dedi. CHP’li Koray Kaplan “ 2016’da beraber kurduk üyeleri de bu isimler değil mi? dedi. Bunun üzerine ilk önce Yazı İşleri müdürü çark etti. Daha sonra Cevdet Zurnacı  dalga geçer gibi halkın meclisine saygısızca“ Ya biz onu şifayen kurmuştuk” açıklması yaptı. Koray Kaplan “SalihliBelediye Meclisi şifayen komisyon kurmaz. Salihli Belediyesi ciddi saygın bir kurumdur” açıklması sonrası Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Kaya Meclisin Doğalgaz komisyonu olduğunu kabul ederek hata yaptık” dedi.  CHP’li Koray Kaplan tartışmadan haklı çıkmış oldu.  
 
    Salihli Belediye  Meclisi daha öncede  Belediyeye ait iş yerlerinin 10 yıllığına kiraya verilmesi kararında  MHP’li Osman Vural’ın tekrar sayalım başkanım demesinin ve Zeki Kayda’nın “ Ben saydım tamam bitti” dediği karara benzeyen son toplantı kararlarından sonra Salihli Belediyesi Meclisinin evlere şenlik yönetildiği benzetmesi yapıldı.
 
    Eylül ayı Belediye meclis toplantısının en önemli maddelerinden olan birisi olan Manisa Aksa Gaz Doğalgaz Dağıtım Şirketine yüzde 10 ortak olunması talebi CHP’li meclis üyeleri ve MHP’li meclis üyelerini karşı karşıya getirirken CHP’li üyelerden Koray Kaplan, “Ortak olunmasına karşı değiliz sadece akıllarda soru işareti kalmaması için bu ortaklıkta bizim Salihli olarak artılarımız neler eksilerimiz neler. Bunlar görmek için komisyona gönderilsin istiyoruz. Salihli’nin yararına olan bir konuyu zaten reddetmeyeceğiz” dedi.
 
   MHP’li meclis üyelerinden Cevdet Zurnacı  böyle bir komisyonun kurulmadığını komisyona gitmesine gerek olmadığını iddia ederken Belediye Başkan yardımcısı ve MHP’li meclis üyesi Nuri Kaya, Manisa Aksa Gaz Doğalgaz Dağıtım Şirketinin, Salihli Belediyesine gönderdiği ve şirket yetkililerinin % 10 ortak olabilirsiniz açıklamasının bulunduğu mektubu okudu. 
 
  CHP’li Koray Kaplan; “2016 yılında bu komisyon kuruldu. Cevdet Beyin haberinin olmadığı komisyon üyelerinde MHP Yunus Candan, Emre Erol, Yalım Şenkaya CHP Koray Kaplan AKP’den yanılmıyorsam Alpaslan Balcı vardı. Cevdet Bey  3 kişi mi 5 kişi mi hesabı yaparak komisyondan geçer mi geçmez mi hesapları yaptı herhalde. Bende kendisine imar komisyonu gibi bunun da ihtisas komisyonu olduğunu nasıl ki imar komisyonuna gelen konu rapora dökülüyorsa rapora dökülmesi vatandaşın meclis üyelerinin Salihli Halkının bilgilendirilmesini yansıtan bir şeydir nasıl ki biz akşam toplantı da üst yazıyla idare bir yazı yazıyor. Diyor ki böyle böyle bir talep var bunun değerlendirilmesi diyor değerlendirmeyi yapacak olan ihtisas komisyonu madem öyleyse hukuk tarifelerine de, plan bütçeye de göndermeyin” dedi.
 
 “Bu yapılan ayıp Salihli’ye yapılmış bir ayıptır”
 
   Cevdet Beyin derdi benim doğalgaz komisyonunda olmamdan kaynaklanan bir şeydir. Kaldı ki kendisi komisyonunun kurulduğunun bile farkında değildir en büyük saygısızlığı da kurulmadığını itiraz ettiler. Kendisinin haberi olmadığı gibi arka sırasında oturan yazı işleri müdürüne sordu. Ben de hatta başkana itiraz ettim Cevdet Bey herhalde toplantıda yoktu. Yazı işleri müdürünün komisyonun kurulduğundan haberi yok. Bu yapılan ayıp Salihli’ye yapılmış bir ayıptır yani Salihli Belediyesinin saygınlığını yitirmesine sebep olacak bir şeydir. 
 
"Belediye Meclisi öyle sembolik, şifahen bir şey kuramaz. Burası bizim güle oynaya geldiğimiz çay, kahve içmeye geldiğimiz yer değil"
 
   Cevdet Zurnacı, Seçil Can komisyon kurulmadı diyenler. En başta da Belediye de bir parti adına görev yapmayan bunun altını çiziyorum çünkü Salihli Belediyesinde görev yapan bir personel parti elemanı değil Salihli halkının elemanıdır. Müdüründen çaycısına, güvenlik görevlisine kadar Salihli halkının vergileri ile maaşlarını alan personel parti personeli değil Belediye personelidir. Ama yazı işleri müdürü sağ olsun bir partili gibi davranarak komisyonun kurulmadığını iddia etti. Benim ısrarlı davranmam sonucunda oylama geçtikten sonra hakikati söylediler. Daha da kötüsü Cevdet Bey biz bunu şifahen kurduk öyle sembolik gibi Belediye Meclisi öyle sembolik, şifahen bir şey kuramaz. Burası bizim güle oynaya geldiğimiz çay, kahve içmeye geldiğimiz yer değil. Ayda 1 gün toplantı oluyor. Ayda 1 gün olan toplantının saygınlığına bu hareketle gölge düşürdüler” dedi.
 
“Biz ortaklığa karşı değiliz ortaklığın detaylarını eksilerini sorguluyoruz”
 
    Ortaklığa karşı olmadıklarını belirten Kaplan, “ Ticaretle uğraşan her kişi gibi bende, bir şeye ortak oluyorsanız bedelsiz bunun artısı da vardır eksisi de. Muhakkak artısı vardır. Eksi nedir bunu sorgulamak meclis üyelerinin sorumluluğundadır. Yarın bir gün şirketin borcu oldu misal bunları sorgulamak lazım sorgula ki bunlar komisyona gelsin yoksa bedelsiz senin şirketine ortak oldum tamam gel sende benim şirketime ortak ol. Ya sen demez misin bu adamın işleri iyi, maddi durumu iyi neden beni ortak ediyor. İnsanın aklına ufak bir soru işareti kalıyor.  Biz bu soru işaretlerini kaldırmak için komisyonlara havale ediyoruz. Cevdet Bey o kadar hafife aldı ki kaç kişide peşine düştü. Zaten oy çokluğunuz var meclise bir daha gelse geçirecebilirsiniz. Bu korku niye?  Bu konular teknik konular bu konuların mecliste değil uzmanlar tarafından komisyonlarda incelenmesi gerekir. Biz Salihli’nin çıkarlarını, vatandaşın haklarını savunmak için ordayız komisyonlar teknik konular teknik konularda siyaset güdülmez” dedi.
 
“Salihli Belediyesi’ni Aksa Enerji Şirketi yönetmiyor” 
 
    Belediye Başkan yardımcısı Nuri Kaya’nın şirket yetkilileri tarafından gönderilen mektubu okumasına Kaplan, ”Salihli Belediyesini Aksa Enerji Şirketi yönetmiyor. Onlar “gelin ortak olabilirsiniz” dedi diye direk artıları eksileri konuşulmadan ortak olunmaz. Belki çok iyi bir iştir Salihli halkına yatırımlar yapılabilecek bir iştir buna ortak olmak güzel bir şeydir ama bunun detayları artı eksileri ileriye dönük düşünülerek sorgulanmalıdır. MHP’de teknik anlamda çok iyi meclis üyeleri var fakat hiç biri sorgulamıyor direk el kaldırıyorlar” dedi. 
 
  Koray Kaplan haklı çıktı 
 
   Tatışmalar sonucu Salihli Belediyesi yazı işleri müdürü başta böyle bir komisyonun olmadığını savunsa da daha sonra Belediye Başkan yardımcısı Nuri Kaya’ya gelen bilgi doğrultusunda böyle bir komisyonun olduğu doğrulandı. Bu şekilde Belediye yazı işleri müdürlüğünün de bilgi eksikliği doğrulanmış oldu. Tartışmalar sonucu bu konuda Belediye Başkanına her türlü yetki verilmesi talebi, Plan ve Bütçe, Hukuk ve Tarifeler ile Doğalgaz Komisyonuna havale edildi. 
 
 

 

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.