Salihli TV

Lisede Hemşire Yardımcılığı okuyanlara müjde

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)'nun tercih listesinde 'Hemşire Yardımcılığı' bölümü için 22 meslek dalı açıklaması, bu bölümü okuyan binlerce öğrenciyi sevindirdi.

Lisede Hemşire Yardımcılığı okuyanlara müjde
29 Ağustos 2017, Salı

İzmir Sağlık Koleji Rehber Öğretmeni Hatice Soydoğan Özcan, geçtiğimiz yıllarda var olan Anestezi, Acil Tıp Teknisyenliği (ATT) ve Hemşirelik alanlarının alan devamında 2 yıllık geçiş hakları olduğunu belirtti. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)'nun tercih listesi hakkında da bilgi veren Özcan, "Hemşire Yardımcılığı ile Sağlık Bakım Teknisyenliği oluştuğunda lise son sınıfların geçişleri kılavuzda henüz tanımlanmamıştı. Yeni açıklanan kılavuzda Hemşire Yardımcılığı tanımlandı; ama daha vasat bölümlerde yer alınacak. Lise mezunu olarak Hemşire Yardımcılığı, üniversite mezunu olarak yine aynı dallarda Anestezi, İlk ve Acil Yardım, Diyaliz, İş Sağlığı ve Güvenliğine geçiş hakkı tanındı. Hemşire Yardımcılığını bitiren öğrenciler Hemşirelerin geçtiği tüm ön lisans dallarına geçiş yapıp, 2 yıllık bölümlerde lisanslarına devam edebilecekler" dedi. 

YÖK’ün açıkladığı o bölümler ise şöyle;

Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Denizci Sağlığı, Diyaliz, Elektronörofizyoloji, Engelli Bakımı ve Nörofizyoloji, Evde Hasta Bakımı, Fizyoterapi, İl ve Acil Yardım, İş Sağlığı ve Güvenliği, İş ve Uğraşı Terapisi, Laborant ve Veteriner Sağlık, Laboratuvar Teknolojisi, Odyometri, Podoloji, Perfüzyon Teknikleri, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama, Yaşlı Bakımı.

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.