Salihli TV

GÜNDE 40 TON ÜRÜN GÖNDERİLİYOR

Manisa'nın tarım alanındaki öncü ilçeleri arasında yer alan Köprübaşı, tüm hızıyla çalışmaya devam ediyor. İlçeye bağlı Kıdırcık köyünde yaşayan vatandaşlar, günde 40 ton salatalığı kilosu 1 TL'den İstanbul'a gönderiyor.

GÜNDE 40 TON ÜRÜN GÖNDERİLİYOR
29 Ağustos 2017, Salı

   KöprübaşI'na bağlı Kıdırcık köyünde toplam 50 haneli köyün 20 hanesi seracılıkla geçimini sağlıyor. Kıdırcık Köylüleri kilosu 1 TL’den günde 40 ton ürünü alıcıları olan İstanbul firmalarına kamyonlarla gönderiyorlar.İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal beraberinde Bölge Müdür Yardımcısı Nurkan Yonar ve ORKÖY Şube Müdürü Mehmet Saruhan ile birlikte Kıdırcık Köyüne geldi seraları ziyaret etti orman köylüleri ile bir araya geldi. Ziyaretinde kendisine Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen de eşlik etti.

                “DUMANSIZ FABRİKALARA”

   Kıdırcık Köyü etiketi taşıyan 20'şer kiloluk ambalajlı koliler içinde kamyonlara yüklenmek üzere römorklarda bekleyen ürünleri yerinde gören İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal bu ürünlerin yetiştirildiği seraları adeta dumansız fabrikalara benzetti. Orman Köylüsüne iş ve gelir getiren üretim bazlı girişimlerdeki başarının kendilerini mutlu ettiğini, çalışma motivasyonlarını artırdığını söyledi.

              “228 AİLEYE 2 MİLYON 500 BİN TL'LİK ORKÖY KREDİSİ”

  İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlülüğü olarak İzmir ve Manisa İllerinde toplam 5 Milyon TL'lik kaynağı ORKÖY destek kredileri ile orman köylülerinin kullanımına sunduklarını kaydetti. . Sadece Manisa İli'nde toplam 228 aileye 2 milyon 500 bin TL'lik ORKÖY destek kredisi sağladıklarını ifade eden Aybal, “Bunun 1 milyon TL'si 35 aileye seracılık kredisidir. Amaç, Orman Köylüsün yerinde kalkındırılmasıydı ve tıpkı Kıdırcık Köyü'nde yaşandığı gibi olumlu geri dönüşlerin olması bizleri mutlu etmekte destekler artarak devam edecek "dedi.

            “70 DÖNÜM SERAMIZ VAR”

  Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen ise yaptığı açıklamada Kıdırcık Köyü'nde 40 dönüm, çevre köylerle beraber toplam 70 dönüm seralarının olduğunu 2 yıldır üretim yaptıklarını İstanbul firmalarının malı yerinden teslim aldığını alıcı bulmakta zorlanmadıklarını söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu başta olmak üzere Orman Genel Müdürlüğüne ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne teşekkür eden Belediye Başkanı Mergen,70 dönüm olan seralarını 100 dönüme çıkarmayı hedeflediklerini, destek kredilerinin artarak devam etmesini istediklerini sözlerine ekledi.

 

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.