Salihli TV

Kolon kanserine kolonoskopi ile erken teşhis

Salihli Özel MediGüneş Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzm.Dr. Cemal Yıldız, "Kolonoskopik inceleme, kolon kanserine yakalanma ihtimalini en aza indirilebilir." dedi.

Kolon kanserine kolonoskopi ile erken teşhis
21 Ağustos 2017, Pazartesi
     Dr. Yıldız, “40 yaşından sonra yılda bir kez en ideal yöntem Gaitada Gizli Kan Testi (GGK)  ve riskli bireylere 10 yılda bir yapılacak kolonoskopik inceleme,  kolon kanserine yakalanma ihtimalini en aza indirilebilir.  Kolonoskopi, hastaları en çok endişelendiren tıbbi işlemler arasında yer alıyor. Özellikle bazı hastalar, kolonoskopi yaptırması gereken bir durum söz konusu olduğunda, hastaneye gitmeyi bile erteleyebiliyor. Oysaki başta kolon kanseri olmak üzere yaşamsal önem taşıyan birçok hastalığa erken tanı olanağı sağlayan kolonoskopi, hastaya tedavi ayrıcalıkları sunuyor.” dedi. 
   Gaitada gizli kan testi: Adından da anlaşılacağı üzere kanama miktarının dışkıda bariz bir şekilde fark edilemeyecek derecede olan az miktardaki kanamaları tespit etmeyi amaçladığını belirten  Dr. Yıldız, Son derece basit bir uygulama olup az miktarda dışkının test çubuğuna sürülmesinden ibarettir. Test pozitif çıkarsa kolonoskopi ile kalın barsağın gözlenmesi gerekir. Yanıltıcı bir şekilde pozitif olması ya da tam tersi barsak sisteminde bir problem olmasına rağmen normal gibi sonuçlar vermesi de söz konusu olabilir. Bu nedenle kolonoskopi gibi güvenilir değildir. Ancak tüm toplumu kolonoskopi ile taramak pratikte mümkün olmadığından genel toplum taramalarında halen en sık başvurulan yöntemdir.” dedi. 
   Salihli Özel MediGüneş Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzm.Dr. Cemal Yıldız, Kolonoskopi: Kolon ve rektum kanserlerinin öncü bulgusu olan polipleri tespit edip çıkarma, dolayısıyla kanser gelişmesini önlemede en etkili tanı ve tedavi metodudur. İşlem kolonoskop denilen ucunda ışığı ve kamerası olan yaklaşık 1 cm çapında kıvrılabilecek derecede yumuşak bir cihazdır. Bu cihazla anüsten (makat) girilerek kalın bağırsağın tamamı ve ince bağırsağın son kısmı incelenebilir. İnceleme sırasında gerekirse olağan dışı görünen yerlerde patolojik tetkik için örnek (biyopsi) alınabilir, kanser gelişmesine zemin teşkil edebilen polipler çıkarılabilir. Zaten esas hedef de budur. Yani hali hazırda gelişmiş olan kanseri teşhis etmekten ziyade kansere dönüşebilen polipleri ortadan kaldırmaktır.” dedi.
 
        Kolonoskopi Nasıl Yapılır?
 
     Kolonoskopi genelde hastaneye yatırılmadan yapıldığını belirten Uzm.Dr. Cemal Yıldız, Acil durumlar dışında hastalar bağırsak temizliği yapılarak işleme alınırlar. Şikayetleri, geçirdiği ameliyatlar, aspirin kullanımı,vb...gibi hasta detaylıca sorgulanır. İşlem ile ilgili bilgilendirilir. Hastanın tüm vital bulgularını (tansiyon,nabız,solunum sayısı) değerlendirebilmek için hasta mönitörize edilir. Oksijen desteği sağlanır. işlem sırasında sakinleştirici ve ağrı azaltıcı ilaçlar verebilmek için işlem öncesi damar yolu açılır. Hasta tercihi ile işlem tamamen uyutularak da yapılabilir. İşlem sonrası yaklaşık 1 saat takip edildikten sonra taburcu edilirler.” dedi. 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.