Salihli TV

Sıcak altında yorulan işçilere Türk Kahvesi ikramı

Salihli'nin Çökelek Mahallesinde yılın ilk üzüm kesimine işçiler Türk kahvesi içerek başladılar.

Sıcak altında yorulan işçilere Türk Kahvesi ikramı
12 Ağustos 2017, Cumartesi

   Bu yılın ilk bağ bozumuna bu sabah saat 05:30 da başlandığını belirten, Çökelek Mahalleli üzüm üreticisi Ali Kılınç; “Dolu, fırtana, yağmur, hastalık ve güneşten çok fazla zarar gören bağlarda diğer yıllara göre verim düşük, inşallah fiyatlar dolgun olur” dedi.

 

        Çökelek Mahallesinde işçilere Türk Kahvesi ikram edildi


   Üzüm üreticilerine bol ve bereketli bir sezon geçirmelerini diliyen Mukadder İzmirlioğlu, Sıcak altında çalışan işçilerin bir nebze yorgunluklarını alması ve ağızlarının tatlaması için Türk kahvesi pişirip ikram ettiğini söyledi.

 

   Bayan Toga; “Bildiğini üzere Çökelek Mahallesi 2 yıl önce çok acı günler geçirdi, trafik kazasında birbirine akraba 15 tarım işçisini kaybetti. Bağ bozumunun ilk günü kahve yapıp işçilere ikram ettim çünkü Türk toplumunda kahve, çok değer verilen kişilere sunulur. Sunulan kahve ile yeni dostluklar kurulur, dargınlar barışır, karşılıklı sevgi saygı kahve ile pekiştirilir, acılar paylaşılır” dedi.

 

       Üzümler olgunlaşmalı, şırada ki şeker % 22-23 olmalı

 

   Çekirdeksiz üzümlerde hasat zamanının çok önemli olduğunu ifade eden sergi alanında üzüm bandırması yapan Mehmet Aydın ise; "Üzümün kesilmesine şırada ki şeker miktarı ile saptanılır. Bu bölgede şu an üzümlerdeki şeker miktarı standartlara uygun durumda onun için üzüm hasadına başladık" dedi.

 

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.