Salihli TV

Kurbanlıklar bayrama hazırlanıyor

Salihli'nin birçok mahallesinde kurbanlıkların bayrama hazırlanması ve satışları yapılmaya başlandı.

Kurbanlıklar bayrama hazırlanıyor
11 Ağustos 2017, Cuma
   Bayrama hazır olup satışlarına şimdiden başlayanlardan bir tanesi de Hacıbektaşlı Mahallesinde köy konağı üzerinde bulunan Niyazi Efe ve ailesi. Hem yaz mevsimi hem de kurbanlık için koyunların kırkılması ve hayvanların besi için dama çekilmesiyle başlanan hazırlıkların ardından satışlara da başlandığını ifade eden Efe,  satışların çok yavaş ilerlediğini fiyatların yüksek olduğunu belirtti.
 
       “Doğal beslenen hayvanlar tercih edilmeli” 
 
   Uzun yıllardır ailecek bu işi yaptıklarını belirten Niyazi Efe; “Hayvanlarda beslenme şekli önemli doğal besinle beslenen hayvanlar tercih edilmeli. Yem fiyatlarının yüksek olması maalesef maliyeti de yükseltiyor. 1 öğünde arpa, yonca, samanın yanında bir çuval da yem veriyoruz ve yemin çuvalı 60 TL.” dedi.
 
        “Satışlar şu anda yavaş”
 
   Satışların şu an özellikle fiyatlardan dolayı yavaş ilerlediğini belirten Efe, “60 koyunumdan 15’i satıldı. 24 büyük baş hayvandan 4’ü satıldı. Fiyatlar vatandaşa geçmiş yıllara göre yüksek geliyor, ama bize göre düşük çünkü kendi maliyetimizi ancak çıkartabiliyoruz. Koyun fiyatlarımız 1200 ile 1600 arası değişirken büyük baş hayvan fiyatları 10,000 TL ile 13,000 TL arası değişiklik göstermekte. 10 Bin TL’lik hayvana 5 kişi ortaklaşa girebiliyor en büyüklerine de 7 kişi bütün kesim parçalama her şey burada bize ait ve kimseye hak geçmeden eşit şekilde dağıtıyoruz. Ortak sayısı büyükbaş hayvanda yetmediğinde eksiğe ve kişinin isteğine göre büyükbaşa hisse de satabiliyoruz.” dedi.
 
        “Kurbanlıkların küpeli olmasına dikkat edilmeli”
 
   Hayvanlarının hepsinin küpeli olduğunu ve karnelerinin olduğunu belirten Niyazi Efe, “Hayvanların küpeli olması, kontrollerinin düzenli yapılması önemli bu yüzden kurbanlık alırken hayvanların küpelerinin olması gerekmektedir. Veterinerler gelip düzenli aşılarını ve kontrollerini yaptıkları için bunların tek tek kayıtları da mevcut bu karnelerde bu bilgilerde mevcut.” dedi. 
 
         “Fiyatlar her yerde yüksek”
 
   Geçmiş yıllara göre özellikle Kars ve diğer illerden gelen büyükbaş hayvanın bu sene az olduğunu ve Doğu illerinde de fiyatların yüksek olduğunu belirten Niyazi Efe; “Büyükbaş hayvanların geneli bu bölgeden aldıklarımız, eskisi kadar doğudan özellikle Kars’tan getiremiyoruz orada da fiyatları çok yüksek. Kışın koyunların büyük çoğunluğunun fiyat yüksek olmasından dolayı kesime gitmesi ayrıca dişi dana ve düvelerin kesiminin yasaklanmasıyla erkek danalar yıl içinde fiyat yüksek diye kesime gönderildi. Ortalıkta bu sebepten ötürü hayvan da yok. ” dedi. 
Fiyatlar son gün düşmez
 
    Geçtiğimiz yıllarda kurban piyasası son gün hareketlenir hayvan pazarlarında fiyatlar son gün düşüşe geçerdi. Fakat bu sene bu durum tersine dönmüş şekilde kış sezonu içerisinde koyunların fiyatının yüksek olmasından dolayı kesime gitmesi küçükbaş hayvanları etkilerken, büyükbaş hayvanda dişi danaların ve düvelerin kesimi yasaklanması ve fiyatların artmasından dolayı hayvancılıkla uğraşan vatandaşların danalarını yıl içerisinde kesime göndermesi piyasada kurban öncesi hayvan sayısının azalmasına ve fiyatların yüksek seviyelerde seyretmesine sebep oldu.  
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.