Salihli TV

BÖLGEDE İLK VE TEK

Turgutlu Devlet Hastanesinde dünyaya gelen minik TAN bebek hayatının daha ilk saniyelerinde ölümle burun buruna gelip, uygun tedavi ile Salihli Özel Can Hastanesi'nde hayata tutundu.

BÖLGEDE İLK VE TEK
09 Ağustos 2017, Çarşamba

Turgutlu Devlet Hastanesin de normal doğumla dünyaya gelen Savcı-Zeynep çiftinin bebeğinin kalp atışının olmadığı görülüp, uygun tedavi ile kalp atımı normale döndü. Bebeğinin bu oksijensiz sürede
organ hasarı olması ve bu organların normal fonksiyonunu kazanması için gerekli  olan cihazlar ile  soğutma tedavisinin yapılması gerekmekteydi.  İlk 8 saat içerisinde bu soğutma tedavisinin uygulanamadığı her dakika organ hasarına bağlı ölüme biraz daha yaklaşan ve vücudundaki hücreleri yavaş yavaş ölmeye başlayan bebeği ortada bırakmamak amaçlı Salihli Özel Can Hastanesi sahip çıkarak minik bebek ambulansla Turgutlu’dan Salihli’ye getirildi.

    Kalp atışı duran bebeğe müdahale ile tekrar nabzının atmasını sağlanmasına rağmen oksijensiz kalması beyin dokusunun zedelenmesine neden olmuş ve sara nöbetleri geçirmeye başladı. Salihli Özel Can Hastanesi Çocuk Doktoru Uzman Doktor Cem Altınsoy bebeği ortada bırakmamak ölüme terk etmemek için sahip çıktı ve hastanenin tüm imkânlarını seferber ederek dünyaya gözlerini açalı saatler olmuş bebeği hayata döndürmek için elinden geleni yaparak ekipçe başarıya
imza atmıştır.

    Salihli Özel Can Hastanesi Çocuk Doktoru Uzman Doktor Cem Altınsoy yaptığı açıklamada; “sağlıklı bır hayata yaşayamayan hatta ölümle sonuçlana bilen bu bebekleri tedavisi için gerekli ekipman  bölgemizde bulunmamaktadır, bu merkezlere hastalar gönderilirken zaman kaybetmekteler ve tedavi etkili olmamaktadır. bebeğe gerekli cihazları temin ederek uygun düzeyde soğutma tedavisine başladık. Özel cihazlar ile 3 gün süren çok özellikli bir tedavi şeklini uyguladık.7/24 butun
organ fonksiyonları takip edildi. Ayrıca beyin aktivitesinin takibi için de özel cihazlar gerekiyor bu cihazımızda minik bebeğimiz için temin edildi artık elimizde mevcut. Şu anda gayet sağlıklı,
hareketleri takip ediyor. sara nöbeti artık yok, bunun içinde kullanılan ilaçları da kesmiş bulunmaktayız. beyin aktivitesini ve nöbetleri değerlendirmek için çekilen EEG leri normal olarak saptandı.
Beyin MR görüntülemesi normal olarak izlendi. Beyin gelişiminin takibi gerekecek. zaman zaman fizik tedavi desteği bu hastalarda önemli bir yan tedavi ve bunu da hastamıza sağlayacağız. Yapılan tedavi ve temin edilen cihazlar ile bu konuda bölgede ilk ve tekiz.” dedi.

   Bebeğin 2  gün içerisinde taburcu edileceğini belirten Altınsoy, bebeğin annesine de beslenme ve bakım eğitimi vereceklerini takiplerinin düzenli olarak devam edeceğini ifade etti. Altınsoy;”
Bebeğin  hayatına normal koşan oynayan bir birey olarak devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.
 Savcı-Zeynep çifti ise; “Bebeğimizi hayata tutunduran, bize bu mutluluğu yaşatan  Doktor Cem Altınsoy’a ve  Can Hastanesinin yeni doğan yoğun bakım servisi hemşirelerine sonsuz teşekkür ederim’’ dedi.
    Bölgede bu tedavide tek hastane olan Salihli Özel Can Hastanesi olumlu tedaviden sonra çevre il ve ilçelerden de birçok hastanın çaresi olma konumunda ilerliyor.

 

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.