Salihli TV

SALİHLİ ÜNİVERSİTESİNE DOĞRU

Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ertan Gökçe "Artık az bir zaman kalan Salihli Fakültesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde gelinen nokta şimdi yapılan bir çalışma değildir, bu çalışma 30 yıl öncesinden atılan filizlerin meyve vermesidir. Yağmur yağar gibi havadan gelmiyor hiç bir şey. Bu işinde bir projesi var, zemini var, Jetgrout'u var, temeli var, kolunu, hasırı var. 5 kat 8100 m2 kaba inşaatı var. Büyük bir emek var, büyük bir vefa var, büyük bir cefa var, büyük bir fedakarlık var, büyük bir azim var, büyük bir kararlılık var. Salihli Fakültesi bir vizyonun gerçeğe dönüşmesidir. Yeni vizyonda artık Salihli Üniversitesi olacaktır. Tüm Salihli'ye hayırlı olsun..." dedi.

SALİHLİ ÜNİVERSİTESİNE DOĞRU
04 Ağustos 2017, Cuma
 Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ertan Gökçe yaptığı açıklama ile şunları söyledi: “Salihli’nin 3 T’si Ticaret, Tarım, Turizm’den sonra artık birde E’si yani artık Eğitim’i de olmuştur. Yapılan tüm çalışmalarla bu E’nin alt yapısı artık oluşmuştur. Celal Bayar Üniversitesinin Manisa Muradiye kampüsünden sonra ikinci büyük arazisi 650 dönümle Salihli’dedir. Salihli halkı bu araziyi CBÜ’ye tahsis etmiştir. Bu nedenle eski Salihli Belediye Başkanı Zafer Keskiner’i minnetle yad ediyorum, mekanı inşallah cennet olsun diyorum. Ve o günkü Belediye meclis üyelerine teşekkür ediyorum. O  günlerde atılan filizler bugün Salihli’nin önünü açmaktadır. Bu alanın üzerine Fakülte binasını kazandırmak için ilk platformu oluşturan ve dernek statüsünü kazandıran Salihli Ticaret Borsasına, Ziraat Odasına, GEMA vakfına, Salihli Ticaret ve Sanayi Odasına yine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneğimizin 3 Nisan 2010 yılından itibaren başlattığı çalışmaları hasbilik çizgisinde, azimle, inançla bugünlere kadar getirdik ve bu çalışmaların semerisini bugünlerde almak ve görmek bizleri son derece çok sevindiriyor. 
 
   Şöyle dönüp geriye baktığımızda Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği olarak 2010 yılında Celal Bayar Üniversitesi ile 8100 m2 büyüklükte 5 katlı Kaba inşaatı yapmak üzere bir protokolün altına imza attık. Ve 4 yıllık fakülte binasını dernek yönetimi ve Salihli halkı el ele vererek herkesin bütçesine göre verdiği katkı ile tamamladık, protokoldeki sözümüzü tutuk ve altına attığımız imzanın gereğini de fazlası ile yaptık. Ama bu sefer kaba inşaatın devir teslim sonrasında Celal Bayar Üniversitesi yeni Rektörü Kemal Çelebi protokole uymadı "Bütçem yok" deyip binanın ince inşaatını tamamlamadı. Ve şimdi Salihli Belediyemiz yani yine biz Salihlililer Fakülte binamızı ince işçiliğini de  tüm Belediye Meclis üyelerinin oy birliği ile aldığı kararı ile akaryakıt istasyonunu ipoteklendirerek ve bankadan faizle borçlanarak yapıp tamamlayıp C.B.Ü'ye teslim ediyoruz.Yapılan borcu faizi ile yine yıllarca Salihli halkının parası ile oluşan Salihli Belediyesi bütçesinden yine bizler ödeyeceğiz.
 
   Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde bu yıl eğitim - öğretim sezonunda sadece 4 yıllık Maliye bölümü 60 öğrenci ile açılıyor. İlerki yıllarda ise Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri gibi bölümler açılacak. Bunun yanı sıra tabiki CBÜ senatosu başka bölümlerde açabilir.
 
Bu gelişmenin yanı sıra CBÜ Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde görev yapacak olan Muhasebe ve Finansman, Yönetim ve Organizasyon, Maliye Teorisi, Mali İktisat ile Bütçe ve Mali Planlama Ana Bilim Dallarına 5 öğretim üyesini kadrosuna dahil etti. Açılacak olan bölümlere baktığımızda Valiler, Kaymakamlar, Ekonomistler, Mali Müşavir ve Muhasebeciler, Maliyeciler, Bankacılar, İşletmeciler, Diplomatlar, Yöneticiler Salihli’mizde öğrenim görmüş olacaklar. İlçemizde her biri dalında uzman Profosörler, Doçentler, Doktorlar, Öğretim Görevlileri bizlere eğitim alanında güç verecektir. Salihli’ye 4 yıllık fakülte ile eğitim için gelecek olan öğrencilerin doğaldır ki; ilçemizde sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan bir çok faydası da olacaktır.
 
   Mevcut 2500 öğrencinin öğrenim gördüğü Meslek Yüksek Okulu  binasının yanında yapılan Salihli Fakültesinde 3 - 4 yıl sonra 2500 öğrenci daha öğrenim görecektir. Bu da toplamda 5000 öğrenci yapar. Küçük bir ilçe nüfusu kadar. Bunun yanı sıra mevcut 500 öğrencili yurdun yanı sıra yine yeni 500 öğrencili yeni bir yurdun yapılması programa alındı. Böylelikle Yurtkur’a bağlı 1000 öğrenci sayısına ulaşılmış olacak. 
 
   Ayrıca yeni şehir hastanesi de bu 650 dönümlük Salihli Fakültesi binası arka tarafına yapılacak. Daha kampüs alanında yüzlerce dönüm arsa mevcut bu yapılar ve okullar yükseldikçe ilerde inşallah Salihli Üniversitesinin kurulması da yakındır”dedi.

 

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.