Salihli TV

Masa başında çalışanlar dikkat!

Özel Can Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Suzan Şen, masa başı çalışanların kas eklem problemi ve bel ağrısıyla karşı karşıya olduğunu söylerek açıklamalarda bulundu.

Masa başında çalışanlar dikkat!
01 Ağustos 2017, Salı
     Bu tip sıkıntılar boyundan ayağa kadar vücudun birçok bölgesinde sıkıntı oluşturabiliyor. Salihli Can Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm.Dr. Suzan Şen, uzun zaman masa başı çalışmanın boyun düzleşmesi olarak nitelendiren ağrıya maruz kaldığını vurguladı. Üst sırt kısma binen yüklerin artmasının ağrıyı artırdığına dikkat çeken Uzm.Dr. Suzan Şen, "Omurga ağrılarına ek olarak sürekli klavye kullanımı el bileği ve dirsek ağrılarına yol açar.
 
   El bileği parmak hareketlerini sağlayan tendonlar ile birlikte karpal tünelden geçen tek sinir olan median sinirinin sıkışması sık görülen bir durumdur. Dirseğin sert zeminlere dayanarak uzun süre tutulması da dirsekten geçen ulnar sıkışmasına yol açar ve ağrı uyuşma görülür. İnsanın ayakta durabillmesi için antikravite kasları dediğimiz vücudun arka bölge kaslarının aktif olması gerekir. Kasların doğru fonksiyon görebilmesi içinde uygun esneklik ve  güce sahip olmaları gerek" dedi.
 
UYGUN KOLTUK ŞART
 
   Sürekli oturanların bacak arka kaslarının kasıldığı ve bunun bel ağrısına yol açtığına işaret eden Uzm.Dr. Suzan Şen, "Uzun süre oturarak çalışmanın bir diğer etkisi haraket azlığına bağlı kasların zayıflamasıdır. Sürekli oturduğumuz için en önemli ekipmanı koltuk teşkil eder. Koltuk için en önemli unsur beli ne kadar desteklediğidir. Kişinin boy uzunluğuna göre değişken olan lomber lordozun koltuk tarafını tam olarak desteklemesi gerekir. Kaslarda oluşan gerilme ve kasılmaya karşı günde birkez de olsa relaksasyon egzersizlerinin yapılması ileride oluşabilecek sorunları önlemede oldukça başarılı sonuçlar verir" dedi.
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.