Salihli TV

Keneyi hafife almayın!

Yaz aylarının gelmesi ile özellikle tarım da önemli yere sahip bölgemizde çiftçilerimiz uzun süre tarım alanlarında kalması ve hafta sonu yapılan pikniklerin artması açık alanlarda ki kene tehlikesi de tekrar ortaya çıktı.

Keneyi hafife almayın!
31 Temmuz 2017, Pazartesi
      Salihli İlçe Sağlık Müdürü Sezgin Güleç, vatandaşlara yaptığı açıklamada özellikle uzun süre arazide kalan vatandaşlarda kenenin olmasının ihtimalinin yüksek olduğunu belirtirken açık alanlardan dönüldüğünde mutlaka vücudun kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.
   Güleç; “Kene ölümle sonuçlanabilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşine sebep olabiliyor. Bu yüzden vücuda yapışmış bir kene görüldüğünde mutlaka zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.
 
Alınabilecek tedbirler
   Oturacağınız yere açık renkli örtü serin. Bağ, bahçe, tarla, orman gibi riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler giyin. Pantolon paçalarını çorap içine sokun ya da çizme giyinin. Hayvanların üzerindeki keneye, hayvanların kan ve idrarına çıplak elle dokunmayın.
 
Kontrol edin
  Riskli alanlardan döndükten sonra kene olup olmadığını görmek için vücudunuzun ve elbisenizin her yerine dikkatlice bakın. Vücudunuzu özellikle diz arkası, ense, saç dipleri ve kasıklar dâhil kontrol edin ya da ettirin.
 
Müdahale edilmesi
   Vücudunuza tutunan keneyi çıplak elle dokunmadan; eldiven, bez ya da poşet ile çıkartın, çıkaramıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidin. Kene tutunmasından sonra, 10 gün içinde, halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal şikâyetlerinden herhangi birisi görüldüğü takdirde zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.