Salihli TV

HAMİLELİK, YAZ AYLARINDA TATİLE ÇIKMAYA ENGEL BİR DURUM MU ?

Özel Salihli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Murat Çağlar Öz, havaların ısınmasıyla birlikte bu artıştan en çok hamile bayanların etkilendiğini belirterek dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verirken, hamilelik durumunun yaz aylarında tatile çıkmaya engel bir durum olmadığını vurguladı.

HAMİLELİK, YAZ AYLARINDA TATİLE ÇIKMAYA ENGEL BİR DURUM MU ?
24 Temmuz 2017, Pazartesi
  Op. Dr. Öz, “Yüksek sıcaklıklarda ve özellikle yüksek nemin eşlik ettiği havalarda, ısının vücuttan uzaklaştırılmasını engelleyen kıyafetlerin giyinilmesi ve ağır egzersiz(spor) yapılması vücut ısısında ani bir artışa neden olur. Sıcak çarpması 37 dereceden yüksek vücut ısısıyla birlikte halsizlik, bitkinlik, baş dönmesi ve en son bayılmaya kadar giden süreç olarak tanımlanır. Ani ısı artışı sıvı kaybından çok daha tehlikelidir. Sıcak çarpması acil bir hastalık olan sıcak hasarına sebep olabilir.
Gebelikte, bebeklerin atıklarını anneleri atmaktadır. Bebeğin ürettiği ısı da bir atıktır. Bu yüzden gebeler sıcaklardan en çok etkilenen gruplardandır. Sıcak daha çok çarpabilir. Aldıkları kilolar da ortamı daha sıcak hissetmelerine yol açar.
  Yaz dönemini gebeliğinizin ilk üç ayı içinde karşılıyorsanız sıkıntılarınız genel olarak artacaktır. Özellikle kokulara karşı hassasiyetin arttığı, kişilerin kendilerini yorgun, halsiz, iştahsız ve bulantı -kusmalarla geçirdikleri bu dönem içindeki aşırı sıcaklar tüm bu problemlerin biraz daha ağır geçmesine neden olabilecektir. Yaz dönemini gebeliğinizin son üç ayı içinde karşılıyorsanız problemleriniz sizi oldukça rahatsız edici hale gelebilir.  Aşırı alınan kilolar, vücuttaki ödemler hareket kabiliyetinizi engellerken nefes darlığı, çarpıntı, uykusuzluk, halsizlik gibi problemleri de beraberinde getibilir. Aşırı sıcak havanın verdiği eziyet ise zaman zaman sizi çaresiz kılabilir. Ayrıca dengesiz tansiyon, sıcakların etkisiyle bayılmalara yol açabilir. Uzun süre sıcakta kalan hamile kadınların tansiyonunun yükselebileceği veya düşebileceği gibi, bu durum anne karnındaki bebek için de ciddi riskler oluşturabiliyor.
   Sıcaktan korunma yöntemleri: Bol su içmeli, güneş ışınlarından kendilerini korumalılar, gölgede bulunmaları veya tercihen üzerlerinde T-shirt ile dinlenmeleri ve koruma faktörlü kremler kullanmaları gerekir. Açık renkli, ter yapmayan kıyafetler giymelerinde yarar var. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle ve sıcaklığın fazla olduğu öğleden sonraki saatlerde gerekmedikçe sokağa çıkmamaya dikkat etmemeliler. Yatmadan önce ılık bir duş alın. Ayrıca hamilelik kadınların yaz aylarında tatile çıkmaları için engel bir durum değildir. Fakat gebelikte kaplıca, hamam, sauna gibi yerlerin kullanılması önerilmez.  Gebelikte güneşten de faydalanmayı unutmamak gerek. Bir kişinin şizofren olma olasılığının, anne karnındayken aldığı güneş ışığı oranıyla doğrudan bağlantısı olabileceği belirtiliyor. Güneş ışığı alınmamasının D vitamini eksikliğine yol açacağını belirten bilim adamları, bunun da anne karnındaki bebeğin beyninin gelişimini etkileyebileceğini vurguluyorlar.    
  Yaz sıcaklarının diğer bir etkisi de gıdaların çabuk bozulması ve gıda zehirlenmeleridir. Temiz su ve temiz gıda tüketilmelidir . Yaz sıcaklarında, gebelikte geçireceğiniz bir gıda zehirlenmesi sizi oldukça zorlayacaktır.”dedi.
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.