Salihli TV

Salihli'de tütünde hasat çalışmaları sürüyor

Büyükşehir yasası kapsamında mahalleye dönüştürülen Kırdamları, Kurttutan ve Kale köyünde tütün üretimi yaparak geçimini sağlayan üreticiler tütün alımlarında fiyatların biraz daha iyileştirilmesini beklentisi içersinde gün doğmadan önce kırım ve ardından dizme işlemlerini gerçekleştirip kurutuyorlar. Tütün üretiminin maşekatli bir iş olduğunu belirten üreticiler, talebin her geçen yıl arttığı "organik" ürünler, tütün üretiminde de tercih nedeni olduğunu söylediler.

Salihli'de tütünde hasat  çalışmaları sürüyor
17 Temmuz 2017, Pazartesi
Kırdamları, Kurttutan ve Kale Mahallesinde tütün üretimi yaparak geçimini sağlayan üreticiler tütün alımlarında fiyatların biraz daha iyileştirilmesini beklentisi içersinde gün doğmadan önce kırım ve ardından dizme işlemlerini gerçekleştirip serada kurutuyorlar. Tütün üretiminin maşekatli bir iş olduğunu belirten üreticiler, talebin her geçen yıl arttığı "organik" ürünler, tütün üretiminde de tercih nedeni olduğunu dile getirdiler.
 
  Tütün üretiminin maşekatlı bir iş olduğunu belirten tütün üreticisi Muammer Karaman, “Bahar aylarında başlayan tütün hazırlığı önce tohumların fidan haline gelmesi için ocak tabir edilen küçük seralarda günlerce emek sarf ediliyoruz. Daha sonra oluşan bu fidanları toprağa teker teker ekiyoruz. Kaliteli bir ürün yetiştirmek için gerekli olan işlemleri hasat sezonuna kadar yapıyoruz. Hasat sezonunda ise gün doğmadan tarlaya giderek önce yaprakları topluyoruz (Kırım).Toplanan bu yapraklar iğnelere dizilip ipe geçiriliyor, kargılar yardımıyla seralar içinde kuruyan bu yapraklar alıcı firmalar tarafından kalitesine göre fiyatı belirlenip teslim alınana kadar itina ile saklanıyor” dedi.  
   
Tütünde hasat mevsiminin başladığını belirten üretici Muammer Karaman "Tırnaklarımızla kuyu kazar gibi uğraştığımız tütünden emeğimizin karşılığını almak en doğal hakkımız olduğunu düşünüyorum. Alacağımız tütün parasıyla bir eksiğimizi kapatmaya çalışıyoruz. Fakat üretim maliyetlerinin çok yüksek olması bizi zor durumda bırakıyor. Organik olarak üretimini gerçekleştirdiğim 45 dönüm araziden 2 ton üzerinde tütün hasat edeceğimizi düşünüyorum” dedi.  
   
 Organik olarak yetiştirilen tütünün daha çok tercih edildiğini belirten üretici Muammer Karaman, “Alıcı firma üretimi nasıl yapacağımızı, hangi ilaçları kullanacağımızı söylüyor. Bende firma yetkililerin talimatları doğrultusunda üretimi yapıyorum. Organik tütün üretiminde arazinin konumu çok önemli. Öncelikle ürünü etkileyebileceğin arazinin çevresindeki arazilerin dahi kimyasal ilaç kullanılıp kullanılmadığını takip ediyorum. Çevresel etkileri değerlendirdikten sonra organik üretim gerçekleştiriliyor. Arazide kırım ve dizim işlemini elle yapıp, kargılar yardımıyla güneş seralarında kurutuyorum”dedi. 
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.