Salihli TV

HORLAMA VE UYKUDA NEFES DURMASINI CİDDİYE ALIN!

Salihli Özel Can Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Halit Yaşar; "Horlama sık görülen bir durumdur ve genellikle yalnızca horlayan kişinin etrafına sıkıntı verdiği düşünülür. Ancak horlama uykuda nefes durması uyku apnesi) gibi önemli sağlık sorunlarına neden olan bir hastalığın belirtisi olabilir" dedi

HORLAMA VE UYKUDA NEFES  DURMASINI CİDDİYE ALIN!
17 Temmuz 2017, Pazartesi
 Uyku apnesi, uykuda solunum yollarında daralmaya bağlı olarak gelişir ve buna bağlı olarak kişi saniyelerden dakikalara kadar süren solunum sıkıntısına girdiğini belirten Uzm.Dr. Halit Yaşar; Vücut bu sıkıntıyı açmak için daha güçlü soluk alıp verme çabasına girer ve bu esnada horlama sesi meydana gelir, kişi derin uykuya geçemez ve uykusu gece boyunca sık sık bölünür. Bunun sonucunda hastada yeterli uyuyamama, sabah yorgunluk, ağız kuruluğu ve baş ağrısı gibi belirtiler gelişir. Bu kişiler gün içinde uykulu olurlar ve yaptıkları işe odaklanma sorunu yaşarlar.Uyku apnesi olan kişi gece içinde defalarca nefes alma sorunu yaşadığından vücuduna yeterli oksijen gitmez. Buna bağlı olarak vücudun tüm damarlarında sertleşme ve daralma meydana gelir. Bu da beyin damar hastalıkları, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi önemli ve kronik hastalıklara yol açar.” dedi. 
    Salihli Özel Can Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Halit Yaşar; “Hastalığın tanısı uyku merkezlerinde yapılan uyku testi (polisomnografi) ile konur ve sürekli basınç veren solunum cihazları (CPAP-BiPAP-APAP) ve bazı cerrahi yöntemler ile başarılı şekilde tedavi edilebilir. Horlama, gündüz aşırı uykululuk, sabahları baş ağrısı ve ağız kuruluğu gibi şikayetleriniz varsa uyku apnesi gibi çok önemli bir rahatsızlığınız olabilir. Bu amaçla uyku testi yapılabilen bir merkeze başvurun. Hastanemiz nöroloji servisi bünyesinde uyku testi (polisomnografi) ile birlikte başta uyku apnesi olmak üzere uyku bozukluklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.” dedi. 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.