Salihli TV

Salihli'de 15 Temmuz'da binler demokrasi ve şehitler için yürüdü

15 Temmuz hain darbe girişimi yıldönümünde 11 Temmuz Salı günü başlayan etkinlikler 15 Temmuz gecesi Salihli Kaymakamlığı önünden başlayıp Milli Birlik ve Demokrasi Meydanına yapılan yürüyüş ve ardından tutulan Demokrasi nöbeti ile hain darbe girişiminin yıl dönümü kutlandı.

Salihli'de 15 Temmuz'da binler demokrasi ve şehitler  için yürüdü
16 Temmuz 2017, Pazar
 
   15 Temmuz hain darbe girişimi yıldönümünde 11 Temmuz Salı günü başlayan etkinlikler 15 Temmuz gecesi Salihli Kaymakamlığı önünden başlayıp Milli Birlik ve Demokrasi Meydanına yapılan yürüyüş ve ardından tutulan Demokrasi nöbeti ile hain darbe girişiminin yıl dönümü kutlandı.
 
Salihli Kaymakamlığı önünden başlanan ve atılan sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüşe 7 den 70 binlerce vatandaşımız katılırken Milli Birlik ve Demokrasi Meydanına gelindiğinde coşku tavan yaptı. On binlerce vatandaş adını 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi sonrası alan Milli Birlik ve demokrasi meydanında buluşarak güçlü ve tek bir millet olduğumuzu gösterdi. Yürüyüş sırasında vatandaşlar sık sık “Hain FETÖ, kalleş FETÖ ve idam isteriz” sloganları attı.
 
 
 
 
 
 
Milli Birlik ve Demokrasi Meydanında şehitler anısına saygı yapılan saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programda Salihli Hamidiye Camii müezzini Şerif Kaygısız Kur’an Tilaveti okuyarak meydanı dolduran binlerce vatandaşa duygu dolu anlar yaşattı.
 
Okunan Kur’an Tilavetinin ardından Milli İrade ve Demokrasi Derneği Salihli Şube Başkanı Ferayi Aslan konuşmasını yaptı. Aslan,” Tam 1 yıl önce 15 Temmuz gecesi yurdumuz, vatanımız, Türkiye’miz tarihinin en karanlık gecelerinden birini yaşadı. O karanlık gecede göz bebeğimiz şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerinin, polisimizin üniformasını giyen hainler milletin parasıyla yurdumuzun savunması için alınan milletin uçağı, tankı helikopteri, makineli silahlarıyla ellerinde Türk bayrakları, göğüslerinde imanlarından başka hiçbir şeyleri olmayan milli iradesine sahip çıkmak, demokrasiye, ülkesine, vatanına sahip çıkmaktan başka hiçbir amacı bulunmayan bu masum insanlara uçaklarla, helikopterlerle, tanklarla, makineli silahlarla kurşun, bomba yağdırdılar. Milletin meclisini bombaladılar, Genelkurmayımızı, Milli İstihbarat teşkilatımızı, Özel Harekât merkezimizi bombaladılar. Milletin Cumhurbaşkanlığı Külliyesini bombaladılar. Milletin iradesi ile seçilmiş milletin Cumhurbaşkanı, Başbakanının hayatına kast etmeye çalıştılar. 15 Temmuz bir milletin aynı gece içerisinde ihaneti ve zaferi yaşadığı gündür.  Adına darbe deselerde aslında darbeden çok öte bir şeydi 15 Temmuz işgal girişimiydi bu ülkenin meclisi bombalanıyor vatandaşlara ağır silahlan kullanılıyorsa darbe değil işgal girişimidir. Destan yazdık tıpkı Çanakkale gibi geçemediler. Destanın seneyi devriyesinde 15 Temmuz şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, yaralılarımıza şifa, gazilerimize selametlikler diliyorum. Midder halkımızın duygularına tercüman olabilmek için yola çıkmış bir gönüllüler hareketidir. Bu yolda diline, dinine, ırkına kim olduğuna bakmadan birlikte vatanımıza milli irademize ve demokrasimize sahip çıkmayı hedef edinmiş. Vatanını, milletini seven insanları ayrıştırmayı değil birleştirmeyi hedef edinmiş bir sivil toplum kuruluşudur 15 Temmuzu unutulmasına ya da üstünün örtülmesine asla izin vermeyeceğiz. 15 Temmuzu unutmayacağız ki bir daha yaşanmasın Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dedi.
 
Meydanda kurulan sahne ile Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz şehitleri köprüsünde yaptığı konuşma canlı yayınlanırken vatandaşlar sık sık Recep Tayyip Erdoğan sloganları attılar.
 
Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmasından sonra fazla söz zayi olur düşüncesiyle uzun konuşmayacağını belirterek. Saat 05.00 kadar nöbette olacaklarını ifade etti. Çelenkoğlu 15 Temmuz 2016 yılında yaşananları anlatarak sosyal medya da bir vatandaşımızın yayınladığı anlamlı bir mesajını okudu. Çelenkoğlu okuduğu mesaj ile “Tank’ın egzozuna tshirt tıkayan abimize, kamyonu ile adam taşıyan ablama, mahsulunu yakan uçaklara engel olan amcaya, oyuncak kamyonuna bayrak takan kardeşime, tankı motosiklet ile kovalayan arkadaşıma, terlikle tanka vuran teyzeye, gözünü kırpmadan tank paletinin altına yatan yiğide, defalarca tankların altında kalan sabiye, çatıdan jete atlamaya çalışan gençlere, tank kapağını taş motoruyla kesen ustaya, tanktan çıkardığı askere sarılan polise, jetler kalkmasın diye depoları boşaltan pilota, kamyonu, tırları kışla kapısına çeken şoföre, meydanlarda dua eden hacıya, evinde gözyaşı döken bacıya, vatanı için canını veren şehidime, şehit olmak için yola çıkan tüm gazilerime, yüreğinde zerre vatan sevgisi olan herkese bin selam olsun 15 Temmuz Milli İrade Bayramımız mübarek olsun.” dedi. Çelenkoğlu konuşmasını bitirirken bundan sonra uyanık olacağımızı, kardeş olacağımızı birbirimize husumet beslemeden birlik beraberlik içinde ilçemiz ve ülkemiz geleceğe umutla bakacağını düşündüğünü ifade etti. Ve katılımcılara teşekkürlerini iletti. Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu.
 
15 Temmuz 2016 yılında olduğu gibi saatler 00.13’ü gösterdiğinde camilerden şehitlerimiz için sela okunurken vatandaşlar meydandan tüm gece ayrılmayarak demokrasi nöbetini tuttular. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi demokrasi nöbeti 16 Temmuz gecesi saat 00.00’a kadar sürdü.
 
 
 
 
 
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.