Salihli TV

Salihli Sağlık Müdürlüğü'nden bilgilendirme standı

Salihli İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Milli Birlik ve Demokrasi Meydanında açılan stand ile vatandaşları meme kanseri ve aile hekimliği konusunda bilgiler vererek broşür dağıttı.

Salihli Sağlık Müdürlüğü'nden bilgilendirme standı
15 Temmuz 2017, Cumartesi
Yapılan eğitimde meme kanserinin önemi vurgulanırken özellikle bayan vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.
   Yapılan bilgilendirme de erken teşhisin önemli olduğu ve iyileşme şansının yüksek olduğu belirtilirken erken tespit için kontroller yapılması gerektiği belirtildi.
 
Yapılacak kontroller nelerdir?
Düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmaları, Sağlık personeline meme muayenesi yaptırmaları, mamografi çektirmeleri gereklidir.
 
Kendi kendine meme muayenesi
20 yaşından sonra her kadın meme muayenesi yapmalıdır. Kendi kendine meme muayenesi ideal olarak adetin başlangıcından 7-10 gün sonra ayda bir kez yapılmaktadır. Eğer kadın adet görmüyor, yani menopozda ise yine her ay, aynı günlerde meme muayenesi yapmalıdır.
İlçe Sağlık Müdürü Sezgin Güleç konuyla ilgili yaptığı açıklama da, Meme kanseri erken dönemde tespit edilen kanser türlerinden birisidir. Bu dönemde tespit durumunda meme kanserinin iyileşme şansının yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca Güleç yaptığı açıklama Aile hekiminden memnun olmayan ya da başka sebeplerden dolayı vatandaşlarımızın istediği zaman aile hekimini seçme ve değiştirme hakkı bulunduğunu ifade etti.

 

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.