Salihli TV

AKILLI MERCEKLERLE YAŞAM ÇOK DAHA KONFORLU

Özel Medigüneş Hastanesi göz kliniğinden Op. Dr. Seçkin Meriçeli ve Op.Dr. Mustafa Çelik , halk arasında akıllı lens olarak bilinen trifokal (üç odaklı) lenslerin hem yakın, hem uzak, hem de orta mesafede net görüş sağladığını bildirdi.

AKILLI MERCEKLERLE YAŞAM ÇOK DAHA KONFORLU
15 Temmuz 2017, Cumartesi
    Göz içine mercek yerleştirilmesi prensibine dayanan tedavinin, yaşla birlikte yakını görememe şikayetine ve gözlük kullanma ihtiyacına son verdiğini dile getiren Dr.Meriçeli, akıllı lens teknolojisinin görme kusurlarının giderilmesinde yaşam koşullarının bir gereksinimi olarak ortaya çıktığını belirtti.
 
Trifokal lens uygulamaları görme kusurlarının giderilmesini sağlıyor
 
   Dr.Meriçeli; "Halk arasında akıllı lens olarak bilinen göz içi mercekleri tıbben Trifokal lens olarak adlandırıyoruz. Trifokal lensler, hem yakın, hem uzak, hem de orta mesafede net görüş sağlaması nedeniyle üç boyutlu görüş ismiyle de anılmakta. Günümüz insanı orta ve ileri yaş dönemlerinde de eskiye oranla daha aktif bir biçimde hayatın içinde. Bilgisayar kullanıyor, araç sürüyor, hayatın içinde faal olarak yer alıyor.Değişen yaşam biçimleri orta mesafede de net görüş ihtiyacını artırdı. Trifokal lensler, orta mesafede de net görüş sağlayarak günümüzün akıllı hayatlarına konfor sağlıyor. Trifokal lens uygulamaları görme kusurlarının giderilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra hastalar yaşam kalitelerinin yükselmesinden ve gözlük kullanımından kaynaklı estetik kaygılarının giderilmesinden dolayı da memnunlar." dedi. 
 
Presbiyopi nedeniyle özellikle 45 yaş üzerindekiler yararlanıyor
 
    Akıllı lens uygulamasından presbiyopi nedeniyle özellikle 45 yaş üzerindeki hastaların yararlandığı bilgisini paylaşan Op.Dr.Mustafa Çelik, söz konusu tedavinin kimlerde uygulandığı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Trifokal lenslerden, kornea kalınlığı uygun olmadığı için lazer uygulanamayan miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurlarının tedavisinde de faydalanmaktayız. Ayrıca hem kataraktı olan hem de kırma kusuru olan gözlerin tedavisinde de multifokal lensler gibi trifokal lensleri de uygulamaktayız. Trifokal lensleri özellikle 40-50 yaş üstünde olup gözlükleriyle vedalaşmak isteyen hastalar tercih ediyor.45 yaşından sonra  yakını görememe sorunu, yani presbiyopi görülmeye başlar. Göz merceği zamanla doğal esnekliğini kaybederek yakın mesafeye odaklanma yeteneğini yitirir. Presbiyopinin tedavisinde tercih edilen ve kullanılan yöntemlerin başında da göz içi mercek operasyonları geliyor."
 
  Trifokal lensler gözün doğal yapısına uygun olarak ileri bir teknolojiyle üretiliyor
 
  Akıllı lens uygulamalarında tedavi ve operasyon sonrası iyileşme sürecinin, hastaların en çok merak ettiği konuların başında geldiğini belirterek her hastalık ve şikayette olduğu gibi hastaların öncelikle detaylı bir göz muayenesinin gerçekleşmesi gerektiğine dikkati çeken Dr.Meriçeli, şu ifadeleri kullandı: "Teşhisin ardından tedavi planı çizilerek, ameliyatta hangi göz içi merceğin uygulanacağına karar verilmelidir. Göz içi lensler de monofokal, multifokal ve trifokal olmak üzere üçe ayrılır. Göz içine uygulanacak merceğin kararlaştırılmasında gözün yapısı kadar hastanın yaşam biçimi ve ihtiyaçları da tespit edilmelidir. Doğru mercek seçimi; hekimin deneyimi, uzmanlığı ve kurumun tıbbi donanımı kadar önemlidir. Hastalardan aldığımız geri dönüşler, ameliyattan 2-3 gün sonra görmede belirgin bir düzelme olduğu yönünde. Çalışanlar da 3-4 gün içerisinde iş hayatlarına dönebiliyor. İyileşme süreci, hastadan hastaya göre farklılık göstermekle birlikte birkaç gün gibi kısa bir sürede görüş netliğine kavuşabiliyorlar. Trifokal lensler gözün doğal yapısına uygun olarak ileri bir teknolojiyle üretiliyor. Dolayısıyla gözün kabul etmemesi ya da alerji yapması gibi şikayetlere neden olmaz. Katarakt ta gecikmeden uygun zamanda yapılan ameliyatlar göz sağlığınız için çok önemlidir.” dedi. 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.