Salihli TV

D Vitamini eksikliği ve önemi

Özel Salihli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Şehrinaz Katırcı, vücudun en önemli değerlerinden biri olan D vitamininin, vücuttaki tüm sistemler için gerekli olan bir vitamin olduğunu vurgulayarak, "Yeterli D vitamini alınması kemik sağlığı ve osteoporozu önlemenin yanı sıra bazı hastalıkları (tipII diyabet, obezite, kalp ve nörolojik hastalıklar, kanser gibi) önlemede de faydalı olduğu gösterilmiştir."dedi.

D Vitamini eksikliği ve önemi
15 Temmuz 2017, Cumartesi

   Uzm. Dr. Katırcı, “Vücudun en önemli değerlerinden biri olan D vitamini, bilinenin aksine sadece diş ve kemik gelişimi için değil, vücuttaki tüm sistemler için gerekli olan bir vitamindir. Eksikliğinde kemik ağrıları, uyuşukluk hali ve yorgunluk gözlenirken osteoporoza kadar da gidebilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda vücut sağlığı için büyük önem taşıyan D vitamini sanıldığı kadar basit bir şekilde temin edilememektedir. En büyük kaynak güneş ışınları olmakla birlikte bazı gıdalarla da alınmaya çalışılmaktadır.

   Yaz mevsiminde mümkün olduğunca D vitamini depolamak için güneş ışınlarından iyi faydalanmak gerekir. Deride D vitamini sentezleyen ışınlar UVB ışınlarıdır. Bunun için en uygun ve verimli saat öğle saatleridir. Her gün 11:00 - 15:00 arası 15-20 dakikayı dışarıda geçirmek gerekir. Tabi bu süreye yavaş yavaş artırılarak ulaşılmalı, böylece istemediğimiz güneş yanıkları önlenmektedir.16:00’dan sonra güneşten D vitamini alımı son derece azdır.

   Güneşin cildimiz için olumsuz etkilerinden korunmak için güneş koruyucu kremler kullanılmakta ve 15 faktörün üstündeki güneş kremleri UVB ışınlarının vücuda girmesini engellediğinden, D vitamini alımını engellemektedir. Gün boyunca evimizin, ofisimizin, aracımızın camından gelen güneş ışığının da D vitamini almamıza katkısı yoktur. Çünkü camın UVB ışınlarını filtrelediğini unutmamak gerekir. Şehir hayatı, kapalı ortamlarda geçen günler, güneşsiz mevsimler günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaya yetmemektedir.

   Somon, uskumru, ton ve yağlı palamut denizin D vitamini yönünden en zengin kaynaklarıdır. Bunların yanı sıra karaciğer, yumurta sarısı ve süt, güneşte yetişen mantar türleri de bol miktarda D vitamini içerir.

   Doğru güneşlenme doğru beslenme ile D vitamini alınsa dahi D vitamini eksikliği yaşanmaktadır. Bu aşamada takviyeye ihtiyaç duyulur. D vitamini ölçümleri mevsim değişiklikleri göz önüne alınarak yılda en az iki kere yapılması ve doktor önerisiyle takviye kullanılması önerilir. D vitamini tahlili yaptırılan ve ihtiyacı olduğu doktoru tarafından da onaylanan kişilerin günlük D vitamini desteği almalarını önermekteyiz. Ancak D vitamininin fazlasının da toksik etki yapacağını unutmamak gerekir.

D Vitamini Hakkında Yeni Bilgiler

* Daha çok genç kadınlarda görülen MS hastalığının ilerlemesi, yeterli D vitamini alınması halinde yavaşlamaktadır. Ataklarla seyreden bu hastalıkta D vitamini atakların arasının uzamasını ve şiddetinin hafiflemesini sağlamaktadır.

* Erkeklerde hormona duyarlı prostat kanserinin önlenmesinde yeterli miktarda D vitamininin alınması önem taşımaktadır.

* Yine hormona duyarlı bir kanser türü olan ve kadınlarda çok sık rastlanan meme kanserine karşı da yeterli D vitamini kullanımının olumlu etkisi olduğu bilimsel olarak kabul edilmektedir.

* Obez hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda da obezitenin tip2 diyabete dönme hızının daha yavaş olduğu gösterilmiştir. D vitamini ayrıca kolesterol düşürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

* D vitamini kalp hastalıklarını ve felci önlemede de etkilidir.”dedi.

Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.