Salihli TV

Salihli Türk Ocağı'ndan 19 Mayıs basın açıklaması

Salihli Türk Ocakları Başkanı Ersin Aybar 19 Mayıs Ataürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.

Salihli Türk Ocağı'ndan  19 Mayıs basın açıklaması
19 Mayıs 2017, Cuma
     Aybar; “15 Mayıs 1919   acılarla, ızdıraplarla dolu bir gündü Türk Milleti için. 1. Cihan Harbinde devletimizin de içinde bulunduğu Alman bloğu savaşı kaybedince çok ağır şartların dayatıldığı Sevr anlaşmasını imzalayan Osmanlı delegasyonunun  kabullendiği maddeleri uygulamaya koyan galip devletler  yurdumuzu işgali fiilen başlatmışlar bu cümleden Yunanistan askeri birlikleri 15 Mayıs sabahı gemilerle İzmir limanına  çıkarma yapmışlardı. 
   İzmir Kordonboyunda genç bir gazeteci Osman Nevres namı diğer Hasan Tahsin  Yunan askeri sancaktarını ve yanındaki Efsun askerlerini rovelverini ateşliyerek yere serdi. Hasan Tahsin Yunan süngüleriyle  delik deşik edilerek şehit olurken huzur içinde ruhunu teslim ediyordu. Yunan'a ilk kurşun  atılmış direniş başlamıştı. 
   Bir gün sonra  16 Mayıs'ta  çok önceden  plânları  yapılan kutsal yolculuk   İstanbuldan kalkan Bandırma vapuruyla başlıyordu. 19 Mayıs'ta Samsun limanına yanaşan  Bandırma vapuru  Türk milletinin  kaderini değiştirecek   bir yolcuyu taşıyordu; Mustafa Kemal Paşa ...
  19 Mayıs 1919 da başlayan  yeniden Ergenekondan çıkış  mücadelesinde Türk Milletinin önünde Sarışın  bir  Bozkurt yürüyordu. Ta ki 9 Eylül 1922 de   tam da Hasan Tahsin'in şehit edildiği İzmir Kordonboyu'ndan Yunan ordusu denize dökülene kadar devam etti bu yürüyüş..
    Sonrası Lozan'da haklarımızın tescili ve nihayet Demokratik Lâik Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kuruluşu.... İşte bu kutsal yürüyüşün ilk adımı olan Atatürk'ün Samsun'a çıkışının kısa hikâyesi budur.  Daha sonra Gençlik ve Spor Bayramı olarak kabul edilen 19 Mayıs'ı  Türk  Gençliğine armağan eden büyük Atatürk'ü saygı ve rahmetle anıyor  büyük Türk Milletinin 98. yılını idrak ettiğimiz 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.” dedi. 
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.