Salihli TV

EFSANE YSS KADROSU SPORDA ŞİDDET PANELİ İÇİN GELİYOR

Salihli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünün düzenlediği sporda şiddet paneli Salihli Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda perşembe günü saat 18:00'de düzenlenecek.

EFSANE YSS KADROSU SPORDA ŞİDDET PANELİ İÇİN GELİYOR
17 Mayıs 2017, Çarşamba

      Salihli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünün düzenlediği sporda şiddet paneli Salihli Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda perşembe günü saat 18:00’de düzenlenecek.

     Sporda şiddet konferansına 31 yıl önce yine 18 Mayıs tarihinde oynanan 1985-1986 Sezonu Tarsus İdman Yurdu-Yeni Salihlispor maçındaki şiddet anılacak ve panele Yeni Salihlispor o dönemki kadrosundaki Kaleci Nejat Topal, Naci Sarıtaş, Seyfi Yaşarikiz, Kemal Sönmez, Hürriyet Gündoğdu,Cengiz İğneci, Halim Okta, Zeki Erguvan,  Hüseyin Titrek, Yasin Gümüşada, Cavit Özlen,Hikmet Şıktaşlılar, Uğur Ütük, Muzaffer Uysal ve Teknik Direktör Necdet Zorluer gibi isimlerin katılması bekleniyor.
 
Yeşil - siyah renklere sahip Sanayispor'un yeşili, kırmızı - beyaz renkleri olan 5 Eylül'ün beyazı, Salihlispor'un da adı alınarak bu 3 kulübün birleşmesi ile Yeni Salihlispor kulübü oluşmuştu. 17 yıl  profesyonel 2. ligde mücadele eden Yeni Salihlispor ne çanta dolusu paralara ne de şikelere karşı onuru ve şerefi ile mücadele etmiştir.
 
 
 
Kaleci Nejat Topal, Naci Sarıtaş, Seyfi Yaşarikiz, Kemal Sönmez, Hürriyet Gündoğdu, 
Cengiz İğneci, Halim Okta, Zeki Erguvan, Cavit Özlen, Hikmet Şıktaşlılar, Uğur Ütük 
 
 
   İŞTE ŞİDDET DOLU MAÇIN ÖYKÜSÜ
 
   Tarih 18 Mayıs 1986’ydı. Ligin son maçında rakip ligde bir iddiası bulunmayan Yeni Salihlispor’du. Maç Tarsus İdman Yurdu’nun cezası nedeniyle Isparta’da oynanacaktı.
 
  Mücadelenin ilk bölümü yoğun Tarsus ataklarıyla geçiyordu. Bakalım bu baskıya Y.Salihlispor ne kadar dayanabilecek derken Tarsus İdman Yurdu’nun golü geldi: 1 – 0. Tribünler bayram yerine dönmüş, şampiyonluk şarkıları söylenmeye başlamıştı. Öyle ya, artık 1 gol yeseler bile şampiyondular. Hem galiba Salihliler de pek sıkmıyordu, ya da güçleri zaten bu kadardı.Vakit ilerliyor, karşılıklı ataklar geçen maçta eriyen her dakika Tarsus’u şampiyonluğa taşıyordu. Derken ani gelişen bir Y.Salihlispor atağına yeşil beyazlılar golü buldu: 1 – 1. Ama değişen çok da bir şey yoktu, lig tablosu hala şampiyonu Tarsus olarak göstermekteydi. Sonlara yaklaşıldığında artık kutlamalar için son hazırlıklarda yapılıyordu. Tribündeki herkes ayaktaydı. Hatta birçokları sahayı tribünlerden ayıran tellere tırmanmış, hakemin son düdüğü çalmasını bekliyordu. Ama o anda, dakikalar 89’u gösterdiğinde olmaz denilen bir şey oldu hakem Y.Salihlispor lehine bir penaltı verdi. Şimdi herkes sessizliğe bürünmüştü. Y.Salihlispor’un penaltıcısı, aynı zamanda transferin de gözde ismi Cengiz’di. Tarsuslu futbolcular Cengiz’in etrafındaydı ve alenen atmaması için yalvarıyorlardı. Ama Bursaspor tarafından da izlenen Cengiz dinler miydi? Topu 90’a gönderdi: 1 – 2. Herkes şoktaydı. Salihlisporlular bir avuç taraftarının önünde sevinirken hakem oyunu hemen başlattı. Tarsuslu oyuncu topu santradan kaleye gönderdi ama Y.Salihlispor kalecisi son anda fark ederek kaleye koştu ve yetişti.Tarsus’un umutlarını eriten bu kurtarıştan kısa bir süre sonra maçın hakemi aceleyle düdüğü çalıp maçı bitirdi ve soyunma odasına doğru koşmaya başladı.Boluspor kazanmıştı ve 1.lige yükselmişti, Tarsus 2.ligde kalmıştı. Yeni Salihlispor ise onurunu ve şerefini satmamıştı.
 
24 MAYIS 1986  TARİHLİ CUMHURİYET GAZETESİNDE SPOR 
SAYFALARINDA TARİHİ MAÇ ŞÖYLE HABERE KONU OLMUŞTU
 
   Tarsus İdmanyurdu Erkutspor'u son dakikada attıkları golle şampiyonluktan eden Yeni Salihlispor'un başkanı "Iki taraf da bize aracılar gönderdiler. Biçilen fıyal 10 -15 milyondu. Halkın dilinde dolaşan rakam ise 50 milyondu" dedi.  
 
   Tarsus İdmanyurdu Erkutspor'un şampiyonluğunu kutlamasına bir dakika kadar kısa süre kalmıştı. Yani karşılaşmanın 89. dakikası oynanıyordu. Yeni Salihlispor'un genç oyuncusu Cengiz cezaalanının çarprazında topla buluşup şutunu attığı anda Sarı Lacivertili bayraklarla donatılmış Isparta Stadı büyük bir sessizliğe gömülmüştü. 
 
Kimseden "çıt" çıkmıyordu. Beş bin taraftarıyla Isparta'ya şampiyonluk turu atmaya gelen Tarsus Id. Y. Erkutspor'un şampiyonluğu yitireceği kimsenin aklından bile geçmiyordu. Hakemin bitiş düdüğü ile birlikte saha bir anda karıştı. Beş bin taraftar tel örgüleri yıkarak içeriye girmeyi başarmıştı. Futbolcuların yanı sıra yöneticileri bile dövmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlardı.  Son dakika içinde attıkları golle rakibini şampiyonluktan eden yeşilbeyazlı futbolcular çareyi kramponları ve sırtlarında formalarıyla stat dışına kaçmakta bulmuşlardı. 
 
Golün sahibi Cengiz, stat yakınında bir süpermarkete sığınmış
 
   Olaylar sonrası Cengiz stat yakınında bir süpermarkete sığınmış buradan da bayanların sağladığı elbiseyle çıkabilmişti. Son dakika golünün sahibi ve maçtan sonra kadın elbisesi giyerek kaçıp kurtulan Cengiz, "Bu galibiyetle büyük sansasyon yarattık. Herkes Salihlispor'u konuşuyor. Bizim maçı satacağımız dedikodaları, bizleri daha hırslı yaptı.  
 
   Son dakikada cezaalanında aldığım topu kalecinin de uzun boylu olmasından yararlanıp yerden attığım şutla filelere yolladım. Galip gelmiştik. Şampiyon olacak bir takımı  yenmek büyük bir olaydı. Ne olduysa o anda oldu. Binlerce kişi tel örguleri yıkıp üzerimize geliyordu. Bütün arkadaşlar formalarımızla dışarıya kaçtık. Ben yakındaki süpermarkete girerek canımı zor kurtardım. Oradaki bayanlar bana elbise sağladı ve canımızı öyle kurtardık" dedi.
 
Salihlispor’un Başkanı Namık Ersoy iki külupte aracı gönderdi
 
    Yeşil beyazlılar bu maçtan bir hafta önce de Boluspor ile sahalarında 22 berabere kalmışlardı. Tarsus maçı öncesinde "şike" söylentileri oldukça yaygındı. Yeni Salihlispor Kulüp  Başkanı Namık Ersoy, bu söylentiler için şunları söylüyordu: "Gerek Tarsus İdmanyurdu gerekse Boluspor yönetcileri bu maç için bir takım aracılar yolladılar. Biçilen para ise 10 - 15 milyon dolayındaydı. Halkın dilinde dolaşan rakam ise 50 milyondu. Tabii biz hiç bir öneriye kulak asmadık. Sahaya çıkıp gerçek futbolumuzu oynadık ve hakkımız olan galibiyeti aldık”dedi. 
 
CUMHURİYET/12.SAYFA SPOR 24 MAYIS 1986 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.