Salihli TV

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN

CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısı ile basın açıklaması yaptı. Nurlu'nun yazılı basın açıklması şöyle:

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN
01 Mayıs 2017, Pazartesi
    “ İşçilerin birlik ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın,  adına ve anlamına yakışır şekilde bayram coşkusuyla kutlanması temennisiyle, tüm dünya ve ülkemiz emekçilerine kutlu olmasını diliyorum.
    Emeğiyle, alınteriyle yaşamını kazananlar, daha iyi bir yaşam, sömürüsüz bir dünya ve Türkiye için verdiği mücadele maalesef siyasi iktidar tarafından yok sayılmaktadır.  
 Çünkü emek sömürüsü, artık devlet eliyle yapılmakta, iş cinayetlerine siyasi iktidar tarafından göz yumulmaktadır. İşsizliğin, yoksulluğun ve yolsuzluğun hüküm sürdüğü bu dönemde, iktidarın çalışanlar üzerindeki baskıları daha da artmış, çalışma barışı bozulmuştur. Büyük mücadelelerle kazanılan haklar bir bir gasp edilmekte, çalışanların kıdem tazminatlarına, emekli ikramiyelerine el konulmaya çalışılmaktadır.Resmi verilere göre ülkemizde 15 milyon vatandaş sosyal yardımlarla yaşamını sürdürmektedir. İşsizlik oranı % 13’e çıkmış işsiz sayısı 4 milyonu bulmuştur. Kanun Hükmünde Kararnamelerle 100 bin kişi sorgusuz sualsiz işten atılmıştır. İş kazalarında her yıl 1.800 işçi yaşamını yitirmekte, onbinlercesi yaralanarak sakat kalmaktadır.AKP iktidarında, hukuk, adalet, yok edilmiş, ekonomi sözde büyürken (!) işsizlik ve yoksulluk artmış, çalışma barışı emekçiler aleyhine bozulmuştur.13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden faciasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen açılan davalar hala sonuçlanmamış, iş güvenliği tedbirlerini almadığı için 301 madenciyi ölüme yollayanlardan hesap sorulmamıştır.   Soma’da, Ermenek’te ölen madencilerin, İstanbul’da asansörle yere çakılan işçilerin, Gölmarmara’da trafik kazasında hayatını kaybeden tarım işçisi kadınların adalet önünde hesabı sorulmadığı için iş cinayetleri aratarak devam etmektedir.    
  Başkanlık sistemi ile çalışanlar üzerindeki baskılar daha da artacak, iş güvencesinin olmadığı ortamda, çalışma barışı da olmayacaktır.Ülke olarak, barış, özgürlük, adalet, kardeşlik ve demokrasi ortamına her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. 2017 “1 Mayıs’ını yeniden başlangıç kabul edip, emekçiler, işsizler, köylüler, öğrenciler, esnaf ve sanatkarlar, sanayiciler, kısacası toplumun tüm kesimleriyle, bu kötü gidişe artık dur demek zorundayız. Anayasa değişikliği için yapılan referandumda HAYIR demek için bir araya gelen kesimler, aydınlık bir Türkiye için de bir araya gelerek geleceği birlikte kurmak için mücadele etmeliyiz.   Bu nedenle, 1 Mayıs, toplumsal dayanışmamızı pekiştireceğimiz ve ülkemize sahip çıkacağımız bir gün olmalıdır.   Alın terinin hakkının verildiği, emeğin sömürülmediği bir düzenin kurulması dileğimle tüm emekçilerin 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMINI kutlar, Başta Soma’daki 301 madencimiz olmak üzere iş cinayetlerinde yaşamını yitiren tüm emekçilerimizi özlemle anıyorum.   Sevgi ve Saygılarımla “ dedi.
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.