Salihli TV

"Sağlığa aşılanın"

Dünya Sağlık Örgütü'nün girişimleri çerçevesinde her yıl kutlanan "Avrupa Aşı Haftası" nın, 24-30 Nisan 2017 tarihlerinde ülkemizde de benzer etkinliklerle kutlanması nedeniyle, Salihli Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Doç.Dr. Ufuk Berberoğlu basın açıklamasında bulundu.

25 Nisan 2017, Salı
    Dr. Berberoğlu açıklamasın şu ifadelere yer verdi; “Bu yıl 12. kutlanacak olan Avrupa Aşı Haftası etkinlikleri ile toplumsal farkındalığın arttırılması, eksik aşıları olan 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması amaçlanmaktadır. Aşı, bulaşıcı hastalıklardan korunmak amacıyla uygulanır. Hastalık yapıcı özellikleri kaybettirilmiş mikropların; öldürülmüş veya zayıflatılmış olarak tamamını ya da salgıladığı zararlı bileşenlerin bir kısmını içeren biyolojik çözeltilerdir. Aşılama, dünyada yaygın olarak bilinen ve uygulanan, çok etkili ve ucuz bir sağlık müdahalesidir. Sağlık Bakanlığı’nın güncel aşı takviminde yer alan ve ücretsiz olarak Aile Hekimleri tarafından yapılan aşılarla, toplam 13 hastalıktan korunmak mümkün hale gelmiştir. Aile Hekimlerince yapılan aşılar şunlardır; Verem, Hepatit A, Hepatit B, Çocuk Felci, Pnömokok (Zatürre), Erişkin Tip Difteri-Tetanoz, Suçiçeği, KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak), DaPT-İPA-Hib (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio ve Haemofilus İnfluenza Tip B’den oluşan Beşli karma aşı) ve DaBT-İPA (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Polio’dan oluşan Dörtlü karma aşı)” dedi.
 
   Aşı uygulamalarının Aile hekimleri tarafından ücretsiz olarak yapıldığını belirten  Dr. Berberoğlu, eksik aşıları olan 5 yaş altındaki çocukların Aile Sağlığı Merkezlerine götürülerek aşılarının yaptırılması gerektiğini söyledi.
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.