Salihli TV

"Gebelikte annelerde pek çok değişiklik olabilir"

Gebelikte yaşanan değişiklikler hakkında konuşan Salihli Özel Can Hastanesi Op.Dr. Ufuk Eraslan, anne adaylarına yaşanan değişikleri normal karşılamaları gerektiğini söyledi ve gebelikte annelerde meydana gelen fizyolojik değişiklikler hakkında bilgi verdi.

25 Nisan 2017, Salı
       Gebelerin yaşayacağı fizyolojik değişiklikleri ve problemleri bilmelerini önemsediklerini ifade eden Salihli Özel Can Hastanesi Op.Dr. Ufuk Eraslan, "Bu sorunları bilen gebelerin bunları normal karşılayacağını ve bu dönemi daha sorunsuz geçireceğini söyledi. Gebelikte annelerde meydana gelen fizyolojik değişiklikleri tek tek anlatan Salihli Özel Can Hastanesi Op.Dr. Ufuk Eraslan, bunların solunum, dolaşım, sindirim, iskelet sistemi gibi pek çok alanda olduğunu kaydetti.
         Salihli Özel Can Hastanesi Op.Dr. Ufuk Eraslan, “Vücudun artan oksijen ihtiyacını karşılamak için profesyonel hormonu sayesinde solunum sayısı artar. Gebelikte sık sık soluk alıp verme ve bazen de solunum sıkıntısı görülebilir. Bunun yanı sıra hormonların etkisi ile eklem ve kaslar gevşer. Bu duruma rahimin ve bebeğin ağırlığı nedeniyle vücut ağırlık merkezinin değişmesi de eklenince bel ve sırt ağrıları yaşanabilir. Gebelik döneminde anne adayının cilt renginde koyulaşmalar görülebilir. Vücutta çatlaklar oluşur” dedi.
“Her gebede yaşanabilir”
 
    Yaşanan diğer fizyolojik değişiklikler hakkında da bilgi veren Salihli Özel Can Hastanesi Op.Dr. Ufuk Eraslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gebelikte vücuttaki kan miktarı ve atılacak madde miktarı arttığı için böbrekler fazla çalışır. Ayrıca büyüyen rahim idrar torbasına baskı yapması sonucunda sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulur. Özellikle gebeliğin ilk üç ayı ve son üç ayında idrara gitme sıklığı artar. Eğer sık idrar çıkma ile birlikte idrar yaparken yanma olursa mutlaka hekime başvurulmalıdır. Östrojen ve progesteron hormonlarının etkisi ile dişlerde şişme, kanama, dış çürükleri, mide kasları gevşer, hareketleri yavaşlar. Bağırsak ve kabızlık problemi sık meydana geliyor. Bunlar son derece normal ve her gebede yaşanabilecek sorunlardır.”
       Salihli Özel Can Hastanesi Op.Dr. Ufuk Eraslan,  gebelikte yaşanan tüm bu fizyolojik değişikliklerinin yaşanmasının normal olduğunu söyleyerek, bunların yaşanmıyor olmasının da gayet normal olduğunu kaydetti. Anne adaylarının “Ben neden bu sorunları yaşamıyorum” gibi sorularıyla da karşılaştıklarını belirten Salihli Özel Can Hastanesi Op.Dr. Ufuk Eraslan,  “Her gebenin özellikleri kendine özgüdür” dedi.
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.