Salihli TV

"YSK sandığın meşruyetine gölge düşürmüştür"

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu 16 nisan'da gerçekleşen referandum sonrası açıklamalarda bulundu.

20 Nisan 2017, Perşembe
   Nurlu; “Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) aldığı skandal bir kararla halk iradesinin sandığa yansımasını engellemiştir.
   Kanunda açıkça yazmasına ve daha önce verdiği kararın aksine mühürsüz zarf ve oyların kabul edilmesi yönünde karar vermesi tam bir skandaldır. Çünkü zarfların ve oy pusulalarının oylama başlamadan önce sandık kurulu tarafından mühürlenmesi seçim güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır, oyların çalınmasını önlemek için alınmış bir tedbirdir.
   298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkında Kanunun 98. Maddesinde “Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan, tamamı yırtılmış olan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır” hükmü ile mühürüz zarf ve oyların geçersiz sayılacağı açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle Yüksek Seçim Kurulu  kanuna aykırı karar alamaz. Aldığı kararlar hem hukuken hem de siyasten tartışmalı hale gelir ve gelmiştir.  
   Yerel seçimlerde CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, 2014 seçimlerinde yaptıkları tüm itirazları reddeden dönemin YSK üyesi Hakkı Manav’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikasına yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak atandığını belirtmiştir.
Bu ödüllendirme, bugünkü YSK kararlarının nasıl alındığını, dönen dolapları da ortaya koymaktadır. Hukuksuzluğu savunmaya çalışan YSK başkanına ve üyelerine verilen sözler elbette ileride açığa çıkacaktır.” dedi.
 
SONUÇLAR MEŞRU DEĞİLDİR
 
    Sandık iradesi, maalesef yüksek yargı organı olan YSK tarafından sakatlanmıştır şeklinde konuşan Nurlu; “Halkımız; YSK - iktidar işbirliği içerisinde, sandık oyunları ile, Anadolu Ajansının manuplasyonları ile ortaya konan  bu sonucu asla meşru kabul etmemektedir. Halkoylamasında “tam hukuksuzluk” hali mevcuttur. 80 milyon yurttaşın tamamını kapsaması gereken Anayasa, ülkenin yarısının kabul etmediği bir Anayasa haline gelmiştir. Halkın yarısı, başkanlık sistemine karşı olduğunu sandıkta göstermiştir.
 
MANİSA “HAYIR” DİYEREK DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMIŞTIR
 
  Manisa, Türkiyede en yüksek katılım oranı ile birinci sıradadır. Katılım oranı % 90’dır. Manisa’lı hemşerilerimin sandığa sahip çıkması ve yüzde 54 oranında HAYIR demesi Manisalıların demokrasiye, cumhuriyete ve hukuka olan inancını göstermiştir.
Manisa’da 9 ilçede (Alaşehir, Akhisar, Gölmarmara, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Turgutlu, Şehzadeler ve Yunusemre)HAYIR oyları önde çıkmıştır. İki ilçede ise başabaş bir sonuç çıkmıştır. Manisa’lı hemşerilerime, ülkemizin geleceğine ve demokrasiye sahip çıkmalarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.