Salihli TV

"Güneş gözlüğü sağlık için kullanılmalı"

Salihli Özel Can Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Güray Narbay; yaz aylarının yaklaşması ile birlikte güneş gözlüklerine olan talep artığını belirtirken güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

12 Nisan 2017, Çarşamba
    Salihli Özel Can Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Güray Narbay, Güneş gözlüğü alırken dikkat etmemiz gereken en önemli konunun ultraviyole ışınlarını filtre edip etmediğini kontrol etmek olduğunu belirtti. Güneş gözlüğünü güneşe maruz kalan herkese tavsiye ettiklerini ifade eden Op.Dr. Güray Narbay, “Ultraviyole ışınları güneşten yer yüzüne ulaşan zararlı ışınlardır. Ultraviyole ışınları A, B, C olarak üçe ayrılıyor. C ışınları atmosferde emiliyor ama ultraviyole A ve B ışınları dünyaya ulaşıyor. Ultraviyole A ve B ışınlarını filtre eden güneş gözlüğü kullanmazsak bu ışınlar gözümüze zarar verir. Cam koyuluğunun ultraviyole ışınlarını filtre etmede hiç bir önemi yoktur. Cam koyu olduğunda gözümüzü daha iyi korur diye bir şey yok. Bazen daha koyu cam kullanmak zararlı bile olabilir. Camların rengi önemlidir, kullanım şekline göre değişir. Günlük kullanım için kahverengi ve yeşil camları öneriyoruz" dedi.
 
“Aksesuar olarak  değil Sağlık için kullanılmalı”
 
    Güneş gözlüğünün sadece aksesuar olarak kullanılmasının yanlış olduğunu söyleyen Op.Dr. Güray Narbay, "Güneş gözlüğü sağlık için kullanılmalı, bir aksesuar olarak düşünülmemeli. Aksesuar olarak kullanırken ultraviyole ışınlarını filtre etmeyen bir güneş gözlüğü kullanırsak zararlı bile olabilir. Göze gelen ışığı koyu renk cam azaltır ve eğer koyu renk cam güneşten gelen zararlı ışınları filtre etmiyorsa aynı zamanda da göz bebeğini büyüteceği için göze daha fazla ışık gelecektir. Zarar dahi verebilir. Aksesuar olarak kullanmak isteyenler, kaliteli, ultraviyole ışınlarını filtre eden bir güneş gözlüğü kullanmalı. Gözlük camlarında UV 400 yazan sertifika vardır. Burada bahsi geçen, 400 nanometre dediğimiz dalga boyu. Güneş gözlüğünün göze gelen insan sağlığı için zararlı olabilecek dalga boyundaki ışınları kesmesi çok önemlidir" diye konuştu. 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.