Salihli TV

"Kahve daha mutlu ve uzun yaşamamıza yardım eder"

Özel Salihli Hastanesi Diyetisyeni İlkay Kıvrak Çetin; "Kahve, bulanık kafalı ve mahmur uyurgezer milletinin sabahları bir numaralı içeceğidir. Ayrıca popüler bir enerji vericidir ve gün ortası düşüşleriyle savaşmanın en hızlı yöntemlerinden biridir. Kahve, potansiyelinizin kilidini açıyor gibi görülebilir fakat bu içeceğin birçok yan etkisi de bulunmaktadır. Kahve basit bir içecek değildir. Sihirli bir patlama yaratabileceği gibi bir zehir de olabilir." dedi.

25 Mart 2017, Cumartesi
    Çetin; “Bilim adamları kahvenin kakao ve yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerdiğine inanmaktadır. Kavrulmamış kahve çekirdeklerinde yaklaşık 100 adet, işlenmiş kahve çekirdeklerinde yüzlerce güçlü antioksidan bulunmuştur. Amerikan Kimya Topluluğu’nun yürüttüğü bir çalışma, kahvedekiyle aynı oranda antioksidan içeren bir içecek olmadığı kanıtlanmıştır. Kahvedeki antioksidanlar, inflamasyonla savaşır, kalp sağlığını destekler ve Parkinson hastalığı, Tip 2 Diyabet, kolon kanseri ve diğer kanser türleri riskini azaltır. Vücudu serbest radikal hasarına karşı korur ve kardiyovasküler hastalıkları önler. 
 
Daha mutlu ve uzun yaşamanıza yardım eder
 
    Kahvenin duygu durumunu yükselttiği ve anksiyete ile depresyonu azalttığı gösterilmiştir. Amerikan Nöroloji Akademisi’nde yapılan bir çalışmada; günde 4 veya daha fazla kahve tüketenlerin hiç kahve tüketmeyenlere göre daha az depresif hissettiklerine işaret edilmiştir. Kafein, duygu durumunu yöneten seratonin ve dopamin dene nörotransmiterleri uyarır. Gerçi bu durum sadece yüksek kafein içeriğine bağlı değildir. Örneğin kola gibi bazı asitli içecekler de kafein içerir fakat bu ürünler depresyonla bağlantılıdır. Araştırmacılar kahvenin duygu durumunu yükseltme nedeninin yüksek antioksidan içeriğine de bağlı olduğunu bildirmiştir. 
 
Kahve tüketimi ve hastalıklarla ilişkisini inceleyen çalışma sonuçlarına göre;
 
    Orta yaşlı bireylerde günde 4 veya 5 bardak kafeinli kahve tüketimi ileri yaşlardaki Alzaimer hastalığına karşı korur. Daha ileri yaşlarda kahve içmeye başlamanın da benzer bir etki yarattığı bulunmuştur. Çalışmacılar, kafeinli kahvenin farelerin beyninde beta-amiloid üretimini azalttığını göstermiştir. Bu madde Alzaimer hastalarının beyninde görülen plak karakteristiğini oluşturur. Diğer kafeinli içeceklerin tüketimi aynı etkiyi yaratmamıştır.Avustralyalı bilim adamları çalışma sonuçlarını analiz ettiklerinde, günde 1 bardak kahve tüketiminin Tip2 Diyabet riskini %7 oranında düşürdüğünü bulmuştur. Günde 3-4 bardak kahve tüketimi bu riskte %25 düşüş göstermiştir. Günde 3 bardaktan fazla kafeinsiz kahve tüketimi ise  riskte %33 düşüş oluşturmuştur. Günde 3 bardak kafeinli kahve tüketiminin farklı çalışmaların sonuçları analiz edildiğinde Parkinson hastalığını %25 oranında düşürdüğü görülmektedir.  Küçük bir çalışmada, günlük 3 bardak kahve içeriğine eşdeğer ölçüde kafeinin, Parkinson hastalarında hareket problemlerini iyileştirdiği gösterilmiştir. 
 
Kahve Tüketiminin Dezavantajları
 
     Dişlerde lekelenmeye neden olur, fakat bu lekeler içecek tüketiminin hemen ardından dişler fırçalandığında azaltılabilir. Filtresiz kahve, kahveol ve kafesol denen iki madde içerir; bu maddeler kandaki LDL kolesterol oranını yükseltebilir. Bu tip kolesterol, arter iç yüzeyinde yağ birikimine neden olur ve kalp krizi ile inme riskini arttırır. Fakat çoğu kahve bu kimyasalları arındıracak şekilde filtre edilmiştir. Ekspresso kafesol ve kahveol içerir ancak bu kahvenin diğer kahvelere göre içimi daha küçük miktarlarda olmaktadır.Bazı kişilerde kafein diüretik etki yapar. Sindirim sistemindeki kasları gevşetir ve dışkılamaya hatta ishale neden olabilir. Bazı kişilerde reflüye neden olur. Kafeinli kahvenin fazlasıyla enerji verici özelliği vardır ve bazı duyarlı kişilerde stres oluşturur.” dedi.
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.