Salihli TV

"Verem kesinlikle ilaçla tedavi edilebilen bir hastalıktır"

Salihli Verem Savaşı Dispanseri ve Verem Savaşı Derneği Başkanı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Veli Demir, 24 Mart Dünya Tüberküloz günü nedeniyle açıklamada bulundu.

25 Mart 2017, Cumartesi
         Salihli Verem Savaşı Dispanseri ve Verem Savaşı Derneği Başkanı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Veli Demir,  “ Verem binlerce yıldır insan sağlığını tehdit eden en önemli bulaşıcı hastalıklardan birisidir. Verem hastalığının mikrobu 1882 yılında “Robert Koch” tarafından bulunmuştur. 1996 yılından bu yana “24 Mart Dünya Tüberküloz günü” olarak kabul edilmiştir. Verem insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olduğu halde hala günümüzde AIDS’ten sonra en çok öldürücü olan ikinci bulaşıcı hastalıktır. Dünya nüfusunun üçte birinde verem mikrobu bulunmaktadır. Bunların yüzde 10’u verem hastası olacaktır. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni verem hastası ortaya çıkmakta ve bunların bir milyon yedi yüz bini ölmektedir. Yurdumuzda 15-20 milyon kişide verem mikrobu olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde verem hastalığını yapan mikrop bilinmektedir. Bu mikrobu öldürecek ilaçlar var. Buna rağmen hala sorun olmasının nedeni, eğitim eksikliğidir. En büyük sorunlardan birisi hastaların tedavilerini aksatmalarıdır. Bu durumda ilaca dirençli verem hastalığı ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle son yıllarda ülkemizde DGT doğrudan gözetimli tedavi uygulanmaktadır. Yurdumuzda veremle mücadele ilk defa 1895 yılında başlamıştır. 1950’li yıllarda Sağlık Bakanlığı ve gönüllü halk kuruluşları olan Verem Savaşı Dernekleri el ele vererek tüm yurdu iki defa kontrolden geçirmişlerdir. u çalışma Dünyanın takdirini kazanarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından gelişmekte olan ülkelere örnek gösterilmiştir. Halen Yurdumuzda Sağlık Bakanlığına ve Verem Savaşı Derneklerine bağlı Dispanserler ve Göğüs Hastalıkları Hastanelerinde Verem Hastalığı ile savaş tüm hızıyla devam etmektedir. Günümüzde Verem kesinlikle ilaçla tedavi edilebilen bir hastalıktır.”dedi.
      Veremin ilaçla tedavi edilebilen bir hastalık olduğuna işaret eden Demir, "İlaçları devlet tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Bu hastalığın tedavisi düzenli yapılırsa 6-9 ayda başarıya ulaşmaktadır.” diye konuştu.
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.