Salihli TV

"Salihli'de Kemer Köyü 500 yıllık tarihe ışık tutuyor"

Salihli'ye bağlı ve büyükşehir yasası kapsamında mahalleye dönüştürülen 500 yıllık tarihe sahip Kemer Köyü bugünde hala küçük bir kasaba görüntüsünü muhafaza etmektedir.

16 Mart 2017, Perşembe
Mimari özellikleriyle örnek olan tarihi evlerin restore edilmeyi beklediğini belirten Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma, çevre ve Kalkınma Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu,”Salihli Belediyesi tarafından tarihi mirasa sahip evlerin korunması için projelendirme çalışmaları başlatıldı. Doç.Dr. Harun Ürer’in öncülüğünde yürütülen çalışmalar kapsamında 220 konutun tesbit edildiğini öğrendik. Bu çalışmalar bölgenin kalkınması açısından önemlidir ”dedi.
   Geçmişte oldukça hareketli bir ticari faaliyete sahip olan köyün merkezinde çok sayıda iş yerleri mevcut olduğu ve yürütülen iş kolları arasında semercilik, ayakkabıcılık, demircilik, nalbantlık, baytarlık, berberlik, terzilik, bakkalık ve manifaturacılık sayılabilir.1970’li yıllara kadar kurulan “Cuma Pazarı” Kemer Köyünün ticari yönüyle de ön plana çıktığı belirten Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma, çevre ve Kalkınma Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu”Kemer Köyü’nde yıllar sonra Salihli Belediyesi tarafından ilk defa  “Köy Pazarı” kuruldu. Temennimiz doğal ortamda üretilen ürünlerin satışa sunulduğu  ”Köy Pazarı”nın önümüzdeki süreçte de devam etmesidir” dedi.
  Salihli’ye bağlı ve büyükşehir yasası kapsamında mahalleye dönüştürülen ve 500 yıllık tarihe sahip Kemer Köyü günümüzde de hala küçük bir kasaba görüntüsünü muhafaza etmektedir. Geçmişte oldukça hareketli bir ticari faaliyete sahip olan köyün merkezinde çok sayıda iş yerleri mevcut olduğu ve yürütülen iş kolları arasında semercilik, ayakkabıcılık, demircilik, nalbantlık, baytarlık, berberlik, terzilik, bakkalık ve manifaturacılık sayılabilir.1970’li yıllara kadar kurulan “Cuma Pazarı” ile Kemer Köyü’nün ticari yönüyle de ön plana çıktığı belirtildi. Kemer Köyü’nde yıllar sonra Salihli Belediyesi tarafından ilk defa  “Köy Pazarı” kuruldu. Köy Pazarı”ndan, yöre halkı doğal ortamda üretilen keçi peyniri, keçi sütü, tereyağı, pekmez, köy ekmeği, köy yumurtası, dibekdağı zeytini ve zeytinyağı, doğal bal ile mevsimine göre meyve ve sebzelerini satın alma imkânı buluyorlar.
 
“Temennimiz doğal ortamda üretilen ürünlerin satışa sunulduğu  ”Köy Pazarı”nın önümüzdeki süreçte de devam etmesidir”
 
 Kırsal Turizmi geliştirme ve tanıtma çalışmaları kapsamında Kemer Köyü’nde yıllar sonra Salihli Belediyesi tarafından kurulan  ”Köy Pazarı”nın önümüzdeki süreçte de devam etmesini dileyen Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu,” Kemer Köyü’nde Pazar günleri kurulan  ”Köy Pazarı”ndan doğal ortamda üretilen keçi peyniri, keçi sütü, tereyağı, pekmez, köy ekmeği, köy yumurtası, dibekdağı zeytini ve zeytinyağı, doğal bal ile mevsimine göre meyve ve sebzeleri bulmak mümkün. Temennimiz doğal ortamda üretilen ürünlerin satışa sunulduğu  ”Köy Pazarı”nın önümüzdeki süreçte de devam etmesidir” dedi.
 
“Tarihi evlerin restore edilmeyi bekliyor”
   
Salihli’ye bağlı ve büyükşehir yasası kapsamında mahalleye dönüştürülen 500 yıllık tarihe sahip Kemer Köyü bugünde hala küçük bir kasaba görüntüsünü muhafaza etmekte olduğunu belirten Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu,”  Beş yüz Tarihe ışık tutan Kemer Köyü bugün hala küçük bir kasaba görüntüsünü muhafaza etmektedir. Geçmişte oldukça hareketli bir ticari faaliyete sahip olan köyün merkezinde çok sayıda iş yerleri mevcut olduğu ve yürütülen iş kolları arasında semercilik, ayakkabıcılık, demircilik, nalbantlık, baytarlık, berberlik, terzilik, bakkalık ve manifaturacılık sayılabilir.1970’li yıllara kadar kurulan “Cuma Pazarı” Kemer Köyünün ticari yönüyle de ön plana çıkmaktadır. Tarihi evler restore edilmeyi bekliyor. Salihli Belediyesi bu konuda bir çalışma başlattı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Türk İslam Arkeolojisi Bölüm Başkanı Doç.Dr. Harun Ürer’in öncülüğünde yürütülen çalışmalar kapsamında 220 evin tespit edildiğini ve çalışmaların halen devam ettiğini öğrendik. , Bu arada İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk İslam Arkeolojisi Bölüm Başkanı Harun Ürer’in başkanlığında Prof.Dr. Cevat Erder, Prof.Dr. Ömür Bakırer, Prof.Dr. Neriman Şahin Güçhan, Doç.Dr. A.Güliz Bilgin Altınöz, Öğretim Görevlileri Dr. Nimet Özgönül, Dr. Sibel Yıldırım Esen, Araştırma Görevlileri Meltem Çetiner, Leyla Etyemez, Betül Kurtuluş, Gökhan Okumuş, Özgün Özçakır, Merve Öztürk ve Mercan Yavuz atmaca ile ODTÜ Kültürel Mirası Koruma Lisansüstü Programı öğrencileri çalışmalarını tamamladığı ve hazırladıkları Kırsal Turizm Çalışma Raporunu Belediye Başkanı Zeki Kayda’ya sundukları belirtildi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim görevlileri ile öğrencilerinin Kemer Köyü’nde proje çalışmalarında bulunması sevindiricidir. Bu çalışmalar bölgenin kalkınması açısından son derece önemlidir. Bu çalışmalar sadece Kemer Köyü ile sınırlı kalmamalıdır. Poyraz, Kurttutan, Hacıhıdır köyleri ile birlikte toplam 50’ye yakın tarihi evler restore edilmeyi bekliyor Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı olarak Dibek Dağı Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında10 yıl önce özellikle Poyraz, Kemer, Kurttutan ve Hacıhıdır Köylerinde bulunan tarihi evlerin restorasyonu ve tescili için çalışmalarda bulunduk. Yaptığımız girişimler sonucu Poyraz’da Emin Ağa ve Halil Bey Konakları, Kurttutan’da ise Hacı Hasan Konağının tescili yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek alınarak çatısının onarımı aslına uygun yapıldı ve yıkılmaktan kurtarıldı. Tescili yapılan Emin Ağa Konağı yıkıldı. Ali Bey Konağı da yıkılmak üzere. Poyraz, Kurttutan, Hacıhıdır köyleri ile birlikte toplam 50’ye yakın tarihi evler restore edilmeyi bekliyor” dedi.
 
 
 
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.